Broń jądrowa w Polsce? Gen. Roman Polko: to czynnik odstraszający

- Obecność USA w Europie stabilizuje nasz kontynent, obecność broni jądrowej powoduje, że równowaga sił nie jest naruszana. Czynnik odstraszający powoduje, że mamy spokój - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko o celach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Gościem był również Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.

2020-06-23, 21:08

Broń jądrowa w Polsce? Gen. Roman Polko: to czynnik odstraszający
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ Alexyz3d

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda odleciał do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmowy będą dotyczyły bezpieczeństwa militarnego i energetycznego oraz współpracy gospodarczej. Pojawiały się też informacje, że podczas spotkania mają zostać omówione także plany USA związane z obecnością broni jądrowej w Polsce. 

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Trzaskowski pyta o elektrownię atomową. Jankowski: sklejanie tematu z bronią jądrową jest nierozsądne

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że broń atomowa jest przede wszystkim czynnikiem odstraszającym. - Jeżeli z jakichkolwiek względów Niemcy poprosiłyby USA o wycofanie swojego arsenału, to dobrze byłoby jednak, żeby ta broń została w Europie, by nie została zaburzona równowaga sił. Dla wszystkich tych, którzy mówią, że stacjonowanie broni jądrowej na terytorium Polski byłoby niebezpieczne, mam smutną informację, że obojętnie gdziekolwiek by się nie znajdowała, to jej użycie byłoby katastrofą dla całego świata - powiedział gen. Roman Polko. 

REKLAMA

Posłuchaj

Eksperci o celach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA (Świat w powiększeniu) 26:07
+
Dodaj do playlisty

 

Podkreślił, że chcąc nie chcąc Polska jest krajem frontowym na wschodniej flance NATO. - Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Nie jest możliwe przeniesienie Polski w inny zakątek świata. Obecność wojsk USA na naszym terytorium oznacza transfer technologii i myśli wojskowej. Budujemy zdolności do współdziałania, jest to o wiele łatwiejsze, niż musielibyśmy się zgrywać w walce. Ideą NATO jest wspólne budowanie zdolności obronnych - przypomniał gość Polskiego Radia. 

Zobacz także:

Bezpieczeństwo energetyczne

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock armia usa wojsko stany zjednoczone 1200.jpg
USA przeniosą część wojsk z Niemiec do Polski? Gen. Polko: Fort Trump to przyszłość

Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem będą też dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego. Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl wskazał przy tym na trzy zagadnienia. - To handel gazem skroplonym LNG. Rozmowy dotyczące błękitnego paliwa mamy niejako w standardzie z Amerykanami, mamy zawarte duże kontrakty. Prowadzimy też rozmowy na temat rozbudowy naszej infrastruktury, w tym terminala w Świnoujściu i budowy pływającego gazoportu. Ważną kwestią są też dostawy ropy naftowej, nie do Polski, ale na Białoruś. Polska jest przy tym naturalnym szlakiem przesyłowym. Trzecim punktem jest kwestia elektrowni jądrowej w Polsce. Nieoficjalnie wiadomo, że w grę wchodzi oferta USA na wykonawstwo, dostawę technologii oraz na linię kredytową - powiedział ekspert. - Największego przełomu możemy się spodziewać w sektorze energetyki jądrowej - dodał. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: gen. Roman Polko, Jakub Wiech (Energetyka24)

Data emisji: 22.06.2020

Godzina: 19.52

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej