USA przeniosą część wojsk z Niemiec do Polski? Gen. Polko: Fort Trump to przyszłość

- Mam nadzieję, że zrealizuje się w końcu idea nowoczesnej bazy np. w oparciu o poligon drawski, który jest świetnie skomunikowany i jest największym poligonem w Europie. Około 5 tys. żołnierzy USA mogłoby tam stacjonować - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.

2020-06-20, 17:00

USA przeniosą część wojsk z Niemiec do Polski? Gen. Polko: Fort Trump to przyszłość
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Bumble Dee

Posłuchaj

Ge. Roman Polko o obecności wojsk USA w Polsce (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

24 czerwca w Waszyngtonie ma dojść do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem USA. Rozmowy mają się toczyć wokół kwestii handlu, energetyki (w tym możliwości budowy w Polsce elektrowni jądrowej) i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego. Wiadomo jednak, że jednym z celów spotkania jest omówienie planu przeniesienia części żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski. W tym kontekście powraca koncepcja budowy Fortu Trump. 

Czytaj więcej:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w interesie Polski jest, aby wojska amerykańskie zostały w Europie. - Rozdrobnienie wojsk w różnych garnizonach i brak nowoczesnej infrastruktury przeszkadza w budowaniu zdolności obronnej. Ćwiczenia Defender 2020, ogromny przerzut wojsk amerykańskich, pokazały problemy logistyczne, które istnieją. Dało się również zauważyć życzliwą postawę Polaków w stosunku do żołnierzy USA. Wpłynęło to również na to, że Amerykanie chcą u nas być. Również dlatego prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie od Donalda Trumpa do rozmów na ten temat. Donald Trump nie zamierza wycofać wojski USA z Europy, szuka miejsca, gdzie będą one bardziej życzliwie przyjmowane - powiedział Ge. Roman Polko. 


Posłuchaj

Ge. Roman Polko o obecności wojsk USA w Polsce (Temat dnia/Gość PR24) 24:44
+
Dodaj do playlisty

Nawet 5 tys. żołnierzy w Forcie Trump?

Na podstawie decyzji administracji Donalda Trumpa o wycofaniu części wojsk amerykańskich z terenu Niemiec, kontyngent USA ma zmniejszyć się o 9,5 tysiąca żołnierzy. - Część tych żołnierzy powinniśmy u siebie zagospodarować. Mam nadzieję, że zrealizuje się w końcu idea nowoczesnej bazy np. w oparciu o poligon drawski, który jest świetnie skomunikowany i jest największym poligonem w Europie. Około 5 tys. żołnierzy mogłoby tam stacjonować. Zaproszenie do Waszyngtonu dla prezydenta Andrzeja Dudy jest bezprecedensowe, pewnie głównie na ten temat Donald Trump będzie chciał rozmawiać - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

REKLAMA

Jego zdaniem Fort Trump to przyszłość. - Budowa nowoczesnej bazy w oparciu o poligony, które umożliwiają szkolenie i posiadająca własne szpitale, szkoły i sklepy, by żołnierze mogli tam żyć ze swoimi rodzinami jest koniecznością. Nie możemy oczekiwać od żołnierzy USA, że będą stacjonować w Polsce latami w izolacji od swoich najbliższych. Po prostu trzeba to budować - podkreślił gen. Roman Polko. 

Kilka dni temu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher pisała na Twitterze, że nadal aktualny jest temat powstania w Polsce bazy Fort Trump. - Negocjacje idą zgodnie z planem. Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy, dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - zapewniła Mosbacher.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: gen. Roman Polko

Data emisji: 20.06.2020

Godzina: 15.35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej