Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne
- Hasima Thaci wraz z kilkoma innymi osobami, w tym z byłym przewodniczącym parlamentu ma zarzuty związane z morderstwami, torturami, zbrodniami wojennymi. Chodzi o Serbów, Romów, ale również o Albańczyków, którzy byli przeciwnikami politycznymi prezydenta związanego z armią wyzwoleńczą Kosowa (UCK) - mówił w Polskim radiu 24 Marcin Sułkowski, dziennikarz, bałkanista.
2020-06-29, 21:09
- Kosowo nie weźmie udziału w prowadzonych przez USA i zaplanowanych na ten weekend rozmowach z Serbią po oskarżeniu przez międzynarodowy sąd w Hadze prezydenta tego kraju, Hasima Thaciego, o zbrodnie wojenne - oświadczył w czwartek premier Kosowa Avdullah Hoti.
Powiązany Artykuł
Odwołane negocjacje serbsko-kosowskie w Waszyngtonie.
Thaci i Hoti mieli się spotkać w Białym Domu z serbską delegacją pod przewodnictwem prezydenta Aleksandara Vuczicia na pierwszej rundzie przygotowanych przez USA negocjacji, które miały na celu normalizację stosunków między obu krajami.
Posłuchaj
W wydanym w środę oświadczeniu prokuratura Specjalnej Izby Sądowej Kosowa (KSC) w Hadze podała, że Thaci i innych dziewięć osób zostało oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, w tym prawie 100 zabójstw, popełnione na Serbach i Romach przez albańską partyzantkę w czasie wojny w Kosowie w latach 1998-1999.
Thaci, były dowódca Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) w czasie konfliktu z siłami serbskimi w latach 1998-1999, nie odpowiedział publicznie na środowy akt oskarżenia, ale wcześniej zaprzeczał udziałowi w jakichkolwiek zbrodniach wojennych.
REKLAMA
Serbia nie uznaje państwowości swojej dawnej prowincji, która uzyskała niepodległość w 2008 r. Obie strony zaangażowały się w dialog prowadzony przez UE od 2011 r., ale jak dotychczas poczyniono niewielkie postępy.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
***
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Goście: Marcin Sułkowski
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 19.33
PR24/PAP/ka
REKLAMA
REKLAMA