"Jeden agresor przegrał, drugi znalazł się w obozie zwycięzców". Prof. Żurawski vel Grajewski o II WŚ

- Z całą pewnością Polska przegrała II wojnę światową. Trzeba pamiętać, że rozpoczęła się ona od inwazji niemieckiej na nasz kraj, ale kilkanaście dni później – 17 września, nastąpiła inwazja sowiecka. I tylko jeden z agresorów przegrał tę wojnę, a drugi znalazł się w obozie zwycięzców - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i historyk. 

2020-09-01, 20:20

"Jeden agresor przegrał, drugi znalazł się w obozie zwycięzców". Prof. Żurawski vel Grajewski o II WŚ
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z kampanii wrześniowej 1939 roku . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, Polska nie otrzymała wsparcia militarnego ani od Francji, ani od Wielkiej Brytanii.

Zdaniem gościa PR24 "to oddziałuje na wyobrażenie o obecnym świecie i kształtuje fałszywy obraz czegoś, co ma być stałą regułą, naturą stosunków międzynarodowych".

Powiązany Artykuł

Niemcy II wojna światowa 1939 1200.jpg
Niemiecka historiografia dot. II wojny światowej. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z wykrzywieniem obrazu

- To trochę odwrócenie tego, co Polacy wyobrazili sobie po epoce napoleońskiej. Wówczas myśleli, że w naturze rzeczy leży, że tak jak w 1806 roku, tak i przy kolejnych okazjach przyjdą Francuzi i pobiją nieprzyjaciół - podkreślił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 


Posłuchaj

prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o II wojnie światowej (Świat w powiększeniu) 25:17
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Z kolei po 1939 roku, po doświadczeniu zdrady, do dziś utrzymuje się przekonanie, że nikt nigdy nam nie pomoże, bo wtedy nam nikt nie pomógł. Oba te wyobrażenia są nieprawdziwe. To, co się działo w 1939 roku, działo się w bardzo konkretnych uwarunkowaniach historycznych, politycznych, społecznych, militarnych i mentalnych. Nie usprawiedliwiam tu Francuzów, tylko objaśniam mechanizm działania - dodał profesor. 

Jak zaznaczył, "trzeba pamiętać, że Francuzi w I wojnie światowej stracili 1 mln 500 tys. poległych". - Byli społeczeństwem jedynaków wychowywanych przez owdowiałe matki. I potem samej Francji nie bronili nawet tak, jak tego oczekiwano - powiedział gość PR24.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski 
Data emisji: 01.09.2020
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej