Mechanizm warunkowości ws. budżetu UE. Ekspert: sprawiał wrażenie, że ma obejmować konkretne państwa
- W środowisku politycznym Niemiec atmosfera rozliczania Polski i Węgier z praworządności była bardzo widoczna od ubiegłego roku - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica odnośnie do powiązania funduszy UE z praworządnością.
2020-12-10, 16:32
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "dla Angeli Merkel ta prezydencja niemiecka w UE była czymś bardzo ważnym, takim momentem, w którym żegna się z wielką polityką, z polityką europejską i powoli szykuje się do ustąpienia miejsca". - Miała okazję z przytupem zakończyć swoje urzędowanie - stwierdziła Doleśniak-Harczuk.
Powiązany Artykuł
Szef Rady Europejskiej: jest porozumienie ws. budżetu UE
- Niemcy bardzo dużo chciały osiągnąć podczas tej prezydencji, a wyniki są dosyć mierne, chociaż czas pokaże - powiedziała ekspert.
Posłuchaj
Jej zdaniem "procesy negocjacyjne są bardzo płynne". Według niej nastawienie państw do punktów, które "jeszcze wczoraj były priorytetowe" też się zmienia. - Dzisiaj się okazuję, że już być może tak priorytetowe nie są - dodała.
REKLAMA
- Bardzo chciałabym powiedzieć, że ten mechanizm, który wykluwał się w słowach niemieckich parlamentarzystów, miał dotyczyć wszystkich państw, ale wystarczy prześledzić dokumenty. Tam najczęściej padała nazwa Polski, Węgier, zdarzała się Bułgaria, Rumunia - zaznaczyła Doleśniak-Harczuk.
- Budżet UE na lata 2021-2027. Ile pieniędzy ma trafić do Polski?
- Premier w Brukseli: chcemy rozdzielenia ochrony budżetu od kwestii praworządności
- Program prezydencji niemieckiej jednak miał być zupełnie inny, ponieważ pandemia bardzo zrewidowałą agencję prezydencji niemieckiej - zwróciła uwagę ekspert.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: Świat w Powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica)
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
itom/pr24
REKLAMA