Negocjacje brexitowe. Czy do końca roku zostanie podpisana umowa?

- Unia Europejska chciałaby zapewnić sobie dominującą pozycję w stosunkach z Brytyjczykami, chciałaby, żeby podążali za nowym ustawodawstwem unijnym w zakresie praw pracowniczych i subsydiów dla przedsiębiorstw. Brytyjczycy dają do zrozumienia, że są niezależni i woleliby luźniejsze związanie się w ramach umowy o wolnym handlu - powiedział dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia. 

2020-12-19, 20:01

Negocjacje brexitowe. Czy do końca roku zostanie podpisana umowa?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/vchal

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o negocjacjach Unii z Wielką Brytanią w sprawie nowej umowy handlowej i o wzajemnych przyszłych relacjach.

Powiązany Artykuł

1200_brexit_shutterstock.png
"Końca nie widać". Kiedy porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską?

Czasu na uzgodnienia jest coraz mniej. Jeśli do końca roku nie będzie porozumienia, wtedy od stycznia relacje Brukseli z Londynem nie będą regulowane żadną umową i odbywać się będą na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu z cłami i limitami eksportowymi.

- Unia Europejska chciałaby zapewnić sobie dominującą pozycję w stosunkach z Brytyjczykami, chciałaby, żeby podążali za nowym ustawodawstwem unijnym w zakresie praw pracowniczych czy subsydiów dla przedsiębiorstw. Ci dają do zrozumienia, że są niezależni i woleliby luźniejsze związanie się w ramach umowy o wolnym handlu, na wzór tego, jaki Unia przyjęła w stosunkach z Kanadą czy Japonią - zwrócił uwagę dr Krzysztof Winkler.

Posłuchaj

Dr Krzysztof Winkler o negocjacjach UE z Wielką Brytanią ("Świat w powiększeniu") 23:45
+
Dodaj do playlisty

Przewodnicząca Komisji Europejskiej po rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii napisała, że w negocjacjach nastąpił znaczący postęp w wielu kwestiach, ale że wciąż utrzymują się duże różnice zdań, głównie w rybołówstwie.

REKLAMA

- Jeśli chodzi o tę przestrzeń, to obie strony stawiają bardzo mocno sprawę suwerenności, zarówno strona unijna, zwłaszcza Francja, jak i Wielka Brytania. Każde ustępstwo będzie odbierane w tych krajach jako porażka i dlatego nikt nie chce się cofnąć. Jeśli chodzi o kwestię przedłużania rozmów, to żadna ze stron nie chce być wskazana jako ta, która je zerwie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą prowadzone do 31 grudnia - wskazał ekspert.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: dr Krzysztof Winkler, Grupa Badawcza Britannia 
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej