more_horiz

Relacje między Rosją a Niemcami. Doleśniak-Harczuk: wykuwa się nowe podejście

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 20:20
- Nie wydaje mi się, by nowa amerykańska administracja mogła zmienić coś w dobrych relacjach Niemiec i Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Gościem audycji był też dr Krzysztof Winkler, politolog. 
Władimir Putin i Angela Merkel
Władimir Putin i Angela MerkelFoto: photocosmos1 / Shutterstock.com

Goście PR24 rozmawiali o projekcie Nord Stream 2. Z analizy autorstwa brukselskiej wywiadowni gospodarczej "Eurointelligence" wynika, że administracja nowego prezydenta USA Joe Bidena de facto skapitulowała w sprawie gazociągu.

Powodem takiej konstatacji jest treść raportu amerykańskiego Departamentu Stanu m.in. na temat sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę NS2, który został przedstawiony Kongresowi. Podtrzymuje istniejące sankcje wobec 18 firm, w większości rosyjskich, ale nakłada moratorium na nowe sankcje.


Jakub Wiech scr 1200.jpg
Budowa NS2. Wiech: analitycy twierdzą, że Stany Zjednoczone odpuściły temat gazociągu

Zdaniem Olgi Doleśniak-Harczuk, Niemcy mają nadzieję na nowe otwarcie w relacjach transatlantyckich i liczyły na "pozbycie się" Donalda Trumpa, który kojarzy się Berlinowi bardzo źle.

"Z USA warto współpracować"

- Wykuwa się więc nowe podejście Niemiec do USA i nastąpi próba przeorientowania antyamerykanizmu niemieckiego. Politycy będą przekonywać społeczeństwo, że z USA warto współpracować. Z drugiej strony, Niemcy nie zamierzają rezygnować z dobrych relacji z Rosją - dodała.

Dr Krzysztof Winkler przypomniał, że administracja Joe Bidena ma nieco inne priorytety, niż miała administracja Donalda Trumpa. Pozostał wizerunek Chin i Rosji jako dwóch głównych przeciwników USA, ale inaczej będą rozkładane akcenty, jeśli chodzi o kwestie taktyczne.

- Zarówno Trump jak i Biden podtrzymują spójne stanowisko na temat tego, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem, ale w warstwie taktycznej nie ma na razie nowych sankcji na firmy kooperujące. Pozostaje też pytanie, na ile sprawy klimatyczne będą tu ważne - podkreślił.


Posłuchaj
25:29 PR24_mp3 2021_02_24-19-33-16.mp3 O. Doleśniak-Harczuk i dr Krzysztof Winkler o relacjach na linii USA - Niemcy - Rosja ("Świat w powiększeniu")

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica), dr Krzysztof Winkler (politolog)

Data emisji: 24.02.2021

Godzina: 19.33


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem