Teksas i Missisipi znoszą restrykcje covidowe. Ekspert: to decyzja polityczna
Gdyby Biały Dom był pod kontrolą Republikanów i rekomendowałby jeszcze przedłużanie tych restrykcji, pozostawanie w nich, to wierzę, że większość gubernatorów republikańskich nie byłaby tak chętna, jak teraz, by się otwierać - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentując znoszenie restrykcji covidowych w Missisipi i Teksasie.
2021-03-04, 21:18
Wskazując na spadek liczby hospitalizacji i infekcji koronawirusem, gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie restrykcji w ich stanach. Wywołało to zaniepokojenie Białego Domu, który - mimo przyspieszającej akcji szczepień - wzywa, by nie tracić czujności. W audycji "Świat w powiększeniu" o sytuacji politycznej wewnątrz USA oraz polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych mówił Mateusz Piotrowski z PISM.
Powiązany Artykuł
Większość hospitalizacji na COVID-19 ma związek z czterema chorobami. Nowe ustalenia naukowców z USA
"Decyzja polityczna"
Gość PR24 stwierdził, że decyzje Teksasu i Missisipi mają charakter przede wszystkim polityczny. W działaniach republikańskich gubernatorów tych stanów chodzi przede wszystkim o to, żeby sprzeciwić się wywodzącemu się z Partii Demokratycznej prezydentowi Joe Bidenowi.
- Gdyby Biały Dom był pod kontrolą Republikanów i rekomendowałby jeszcze przedłużanie tych restrykcji, pozostawanie w nich, to wierzę, że większość gubernatorów republikańskich nie byłaby tak chętna, jak teraz, by się otwierać - mówił Mateusz Piotrowski.
- Duża skuteczność szczepionki Novavax. Pomogły komórki owadów
- USA: Izba Reprezentantów przyjęła nowe przepisy. Ograniczają uprawnienia policji
- Niemcy: lockdown wydłużony prawie do końca marca. Jest decyzja władz federalnych
"Widać kontynuację"
Równocześnie Mateusz Piotrowski podkreślił, że pomimo głośnych wypowiedzi Joe Bidena oraz Kamali Harris, jakoby rozpoczynając urzędowanie nie zastali żadnej strategii walki z pandemią, obecnie można dostrzec jednak pewną kontynuację działań, a także to, że nowa administracja korzysta z mechanizmów wypracowanych przez gabinet Donalda Trumpa.
- Sam Anthony Fauci (doradca Joe Bidena, wcześniej doradca Donalda Trumpa ds. pandemii) przetrwał, doradzał administracji Trumpa, różne były jego relacje z prezydentem, ale ponownie jest teraz w kolejnej administracji powołany na czołowe stanowisko, jest też pewna ciągłość tych osób przede wszystkim na niższym szczeblu, na tym, którego nie jesteśmy w stanie zaobserwować w mediach, ale ci ludzie, którzy zarządzają poszczególnymi instytutami medycznymi, się nie zmieniają - mówił Piotrowski.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PAP/PR24/jmo
Polecane
REKLAMA