more_horiz

Irena Lasota: w relacjach z Rosją Joe Biden wykazuje się naiwnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 20:42
- Niektóre wypowiedzi niestety przypominają słowa prezydenta Roosevelta z 1940 czy 1943 roku, kiedy on postrzegał Rosję jako normalnego partnera. Niewykluczone, że w trakcie tej wizyty dotrze do administracji Bidena, że Rosja jest troszkę innym krajem - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka, autorka książek, dziennikarka na co dzień mieszkająca w USA. W ten sposób skomentowała wizytę Joe Bidena w Europie oraz jego plan spotkania z Władimirem Putinem.
Joe Biden w czasie wizyty w Europie
Joe Biden w czasie wizyty w EuropieFoto: PAP/EPA/Hollie Adams / POOL

- Nie szukamy konfliktu z Rosją - powiedział Joe Biden w środę po przylocie do Wielkiej Brytanii na szczyt państw G7. - Stany Zjednoczone zareagują jednak w zdecydowany i znaczący sposób, jeśli rosyjski rząd zaangażuje się w szkodliwe działania - podkreślił prezydent USA. W Polskim Radiu 24 o wizycie Joe Bidena w Europie mówiła Irena Lasota.

Biden PAP-663.jpg
Prof. Krzysztof Miszczak: USA będą chciały prowadzić politykę dwutorowej współpracy z Rosją

Odnowienie stosunków

Jak zauważyła publicystka, pierwsza części wizyty - spotkania z liderami największych gospodarek świata, spotkania z politykami brytyjskimi czy szczyt USA-UE - raczej nie będzie wiązać się z żadnymi kontrowersjami. Wyjaśniła, że tego rodzaju spotkania zwykle są bardzo dobrze przygotowane i należy się na nich spodziewać tego, o czym mówił prezydent USA, czyli "odnowienia sympatycznych stosunków między Stanami Zjednoczonymi i Europą".

- Jednak jest wiele problemów, które są nierozwiązane, a które trzeba będzie rozwiązywać, tylko nie wiem, czy na tych forach. Może jednak między niektórymi liderami dojdzie do poważnych rozmów. A wydaje mi się, że najważniejsza jest oczywiście sprawa stosunków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą w tym, co dotyczy Rosji, wpływów Rosji, Nord Streamu, Ukrainy i Białorusi - ogólnie zagrożenia ze strony Rosji - mówiła Irena Lasota.

Czytaj również:

Jak Roosevelt?

mid-epa09260168-2.jpg
Joe Biden w Europie. Dr Winkler: USA wracają do polityki Obamy

Rozmówczyni PR24 wyraziła nadzieję, że "Europejczycy coś wytłumaczą Bidenowi i jego otoczeniu" w związku z jego naiwnością w stosunku do Rosjan.

- Niektóre wypowiedzi niestety przypominają wypowiedzi prezydenta Roosevelta w 1940 roku, 1943 roku, kiedy on postrzegał Rosję jako normalnego partnera i nawet podobno przy Jałcie mówił, że "to jest w porządku, przecież jeśli my im zrobimy ustępstwo, to oni w zamian też zrobią ustępstwo" - mówiła.

- Niewykluczone, że tutaj coś dojdzie do administracji Bidena, że Rosja jest troszkę innym krajem - dodała Irena Lasota.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:35 PR24_mp3 2021_06_10-19-33-17_Lasota.mp3 Irena Lasota o wizycie Joe Bidena w Europie ("Świat w powiększeniu" / PR24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Irena Lasota (publicystka zamieszkująca na stałe w USA)
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 19.33

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem