W Strasburgu o kryzysie humanitarnym. Jaki: pokazujemy, że Polska działa zgodnie z prawem i ze standardami
- W sporze o migrantów na granicy polsko-białoruskiej Polskę w dużym stopniu wspierają Niemcy, bo wiedzą, iż ci ludzie chcą się przez nasz kraj dostać właśnie do nich - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Jaki, eurodeputowany.
2021-10-05, 20:10
Eurodeputowani zebrali się w Strasburgu i będą debatować do czwartku. Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego zostanie omówiona sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Jak powiedział gość PR24, część posłów rozumie powagę sytuacji, a inna część, głównie lewicowa, mówi o tym, że Polska powinna zostać ukarana za nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego i "wypychanie" ludzi pod białoruską granicę.
- My natomiast pokazujemy, jak Polska działa w tej sprawie, pokazujemy, że robi to zgodnie z prawem, zgodnie z procedurami, ze standardami wypracowanymi również z Komisją Europejską, także korzystając z doświadczeń Frontexu - wyliczał Patryk Jaki.
Powiązany Artykuł
![Straż graniczna free tt-663.jpg](http://static.prsa.pl/images/469b29ce-3f44-4b6a-97dc-444125d0c9d6.jpg)
Tesławski o kryzysie migracyjnym: UE nie postąpi jak kiedyś, nie otworzy granic
W Parlamencie Europejskim odbywa się debata na temat kryzysu humanitarnego, który ma miejsce wzdłuż granicy Białorusi z Unią Europejską oraz "wojny hybrydowej prowadzonej przeciwko wspólnocie Europejskiej" przez reżim Alaksandra Łukaszenki.
"Przez Polskę na Zachód"
- U posłów, którzy mniej interesują się tematem, to Polska jest zła i źle czyni, ponieważ pokazuje nas w takim świetle opozycja, nie pokazując jednocześnie kontekstu i tego, że podobne standardy zastosowała już np. Litwa. Robią to także niektórzy dziennikarze z Polski o wiadomej konotacji - podkreślił europoseł.
REKLAMA
Dodał jednocześnie, że świadomość powagi sytuacji i tego, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, istnieje w Komisji Europejskiej, ponieważ ona sama w większej części reprezentuje interesy Niemiec. Istnieje też świadomość tego, jak dodał gość PR24, iż migranci chcą przedostać się przez Polskę do Europy Zachodniej.
Europosłowie zagłosują również nad rezolucją w sprawie kryzysu humanitarnego. Planowana jest także debata na temat utworzenia i dofinansowania unijnej agencji do spraw polityki azylowej. Deputowani mają też dyskutować, jak powstrzymać wzrost cen za energię oraz jak kształtować relacje Unii ze Stanami Zjednoczonymi.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Patryk Jaki (eurodeputowany; Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy)
Data emisji: 05.10.2021
Godzina: 19:33
REKLAMA
REKLAMA