X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Znaczące wydarzenie dla Europy". Europejskie komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 21:50
- Zaskakujące oświadczenie wydał socjalista Arnaud Montebourg, były minister gospodarki i kandydat we francuskich wyborach prezydenckich 2022 roku. Jego zdaniem decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego była suwerenna, należy ją uszanować i nikt nie ma prawa jej podważać, a szczególnie KE, która nie posiada żadnej demokratycznej legitymizacji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Tyszka-Drozdowski ("Teologia Polityczna"). Gościem była też Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").
Audio
  • Olga Doleśniak-Harczuk i Krzysztof Tyszka-Drozdowski gośćmi Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)
Prezes TK Julia Przyłębska
Prezes TK Julia PrzyłębskaFoto: Tomasz Tołłoczko / Trybunał Konstytucyjny

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian wydali w piątek wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie przestrzegania prawa Unii Europejskiej. Ocenili, że Polska, jako członek Unii Europejskiej, ma prawny i moralny obowiązek bezwarunkowego przestrzegania wspólnych zasad i wartości. 

shutterstock_Zemmour-1200.jpg
Eric Zemmour: czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad europejskim

Olga Doleśniak-Harczuk oceniła, że główni niemieccy politycy zachowali jednak powściągliwość w kwestii komentowania wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. - W Niemczech trwają intensywne rozmowy ws. koalicji rządzącej. Jednak politycy drugiego i trzeciego rzędu chętnie wyrażali swoje opinie w mediach społecznościowych. Zazwyczaj były one negatywne, nawet z demagogicznym zacięciem. Moją uwagę zwrócił natomiast artykuł na łamach "Sueddeutsche Zeitung". Jego autor zadał pytanie, czy UE nie rości sobie kompetencji, które nie są w jej zasięgu, ponieważ rozstrzyganie o kształcie wymiaru sprawiedliwości nie należy do kompetencji unijnych. Redakcja zachowała się uczciwie w tej kwestii - powiedziała publicystka. 

Czytaj także:

Aż tak wstrzemięźliwych reakcji nie było nad Sekwaną. - Prezydent Macron i jego otoczenie tkwią w nastawieniu do Polski jako do krnąbrnego dziecka Europy, który chce rozsadzić UE. Odmienne stanowisko reprezentuje Marine Le Pen. Natomiast zaskakujące oświadczenie wydał socjalista Arnaud Montebourg, były minister gospodarki i kandydat w wyborach prezydenckich 2022 roku. Jego zdaniem decyzja Polskiego Trybunału Konstytucyjnego była suwerenna, należy ją uszanować i nikt nie ma prawa jej podważać, a szczególnie KE, która nie posiada żadnej demokratycznej legitymizacji. Powiedział też, że orzeczenie TK jest znaczącym wydarzeniem dla Europy, a Francja powinna postąpić podobnie. Stwierdził też, że to pierwszy krok w stronę głębokiej przebudowy UE, że być może dzięki polskiej stanowczości UE wróci do zdań bardziej pożytecznych i przestanie ingerować w sprawy wewnętrzne państw członkowskich - stwierdził Krzysztof Tyszka-Drozdowski. 

Posłuchaj
24:53 PR24 2021_10_11-19-34-18.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk i Krzysztof Tyszka-Drozdowski gośćmi Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

     

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że część prawa UE jest niezgodna z polską konstytucją i że polskie prawo jest ważniejsze niż unijne. Wywołało to konsternację polityków w całej Europie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście PR24: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo"),  Krzysztof Tyszka-Drozdowski ("Teologia Polityczna")

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 19:33 

Czytaj także

"UE to wspólnota państw, a nie państwo federalne". Niemiecki TK podważył orzeczenie TSUE

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:00
W maju 2020 roku niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że Europejski Bank Centralny (EBC) przekroczył swoje uprawnienia, skupując od 2015 roku obligacje krajów strefy euro. Niemiecki TK podważył tym samym wcześniejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w grudniu 2018 roku zaakceptował skup obligacji. Niemieccy konstytucjonaliści argumentowali wówczas, że Unia to wspólnota państw, a nie państwo federalne.
rozwiń zwiń