more_horiz

"Starcie na trzech płaszczyznach". Prof. Żurawski vel Grajewski o sporze Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 20:29
- Mamy do czynienia ze starciem na trzech płaszczyznach: ze sporem instytucjonalnym, ideologicznym i finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Przemysław Żurawski vel Grajewski.Foto: Photo: Polish Radio/PR24

W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawił opinię na temat ostatniego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim. Instytucja unijna uznała, że wyrok ten podważa prawo unijne oraz zagraża niezależności sędziów. 

Czytaj także:
eu 1200 pap (1).jpg
Reakcja europarlamentu na wyrok polskiego TK. Przegłosowano rezolucję

Europosłowie wezwali Komisję do niezatwierdzania polskiego Planu Obudowy do czasu wdrożenia przez rząd postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Równocześnie europosłowie zaznaczają, że jakiekolwiek kary finansowe nie mogą dotknąć obywateli, końcowych odbiorców dopłat.

Czytaj także:

Posłuchaj
21:57 _PR24_AAC 2021_10_21-19-36-29.mp3 Przemysław Żurawski vel Grajewski o sporze Polski z UE. ("Świat w powiększeniu")

Trzy wymiary sporu

Przemysław Żurawski vel Grajewski pytany o spór pomiędzy UE a Polską wskazał, że "mamy do czynienia ze starciem na trzech płaszczyznach". Jak tłumaczył - są to wymiary: instytucjonalny, ideologiczny i finansowy. - Te trzy elementy się łączą - podkreślił gość PR24.

Omawiając starcie na poziomie instytucjonalnym, rozmówca wyjaśnił, że "siły dominujące w UE dążą do coraz bardziej scentralizowanej struktury". - Hasło "Ever Closer Union" nie może być jednak realizowane na drodze legalnej, bo taka próba zakończyła się niepowodzeniem. Obywatele się na to nie zgodzili - zwrócił uwagę, odwołując się do odrzuconego w referendach holenderskim i francuskim projektu Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. 

Czytaj także:
1200 witoldwaszczykowski.jpg
"Apel, do którego KE i państwa nie muszą się stosować". Waszczykowski o rezolucji PE

Politolog wskazał, że UE zdaje sobie "sprawę z tego, że przeforsowanie nowego rozwiązania prawnego, w którym pogłębiono by integrację i uzyskano zgodę na ratyfikację w referendach w rozmaitych krajach, jest niemożliwe". - Ale wciąż jest wola pogłębiania tej integracji. W związku z tym odbywa się to pozatraktatowo, bezprawnie, poprzez rozpychanie się instytucji unijnych i testowanie tego, na ile państwa, które nie przekazały kompetencji w danych obszarach, jednak uznają ich zwierzchność w tej czy innej dziedzinie - mówił ekspert. 

Drugi wymiar jest ideologiczny - tłumaczył dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski. - To niechęć lewicowo-liberalnego mainstreamu do konserwatywnych rządów w Polsce i na Węgrzech - podkreślił i dodał, że "najgorętszy spór na tym poziomie jest widoczny w Parlamencie Europejskim". - Tam kwestie ideologiczne odgrywają największą rolę - ocenił. Specjalista wskazał też, że trzecia płaszczyzna starcia dotyczy kwestii finansowych. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

AudycjaŚwiat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog

Data emisji: 21.10.2021

Godz. emisji: 19.33

IAR/PR24

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem