more_horiz

"Sprawa KPO to tylko wierzchołek góry lodowej". Czarnecki o sporze z UE

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 20:25
- Nie będzie zgody na bezceremonialne ingerencje UE w wewnętrzne sprawy Polski. Nie można zgadzać się na presję zarówno polityczną, gospodarczą, jak i ideologiczną - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: PR24/AK
shutterstock komisja europejska free 1200.jpg
Prof. Gontarski o sporze z KE o polski KPO: mamy do czynienia z bezprawnością

Trwa spór z Komisją Europejską ws. polskiego KPO. Ursula von der Leyen, chce umieścić w Planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, zakończenia reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów.

Przedstawiciele polskiego rządu krytykują przedłużanie przez Komisję zgody dla Krajowego Planu Odbudowy. Termin na jego akceptację minął w sierpniu. Zgodnie z procedurami po akceptacji przez Komisję plan muszą jeszcze zatwierdzić unijni ministrowie finansów, by Polska otrzymała pulę dla niej przeznaczoną, czyli 58 miliardów euro.

Na antenie Polskiego Radia 24 Ryszard Czarnecki podkreślił, że "zmiany w wymiarze sprawiedliwości należą do Polaków, polskiego parlamentu i rządu, który ma w tej sprawie legitymację".

Posłuchaj
23:34 _PR24_AAC 2021_11_04-19-33-24.mp3 Ryszard Czarnecki o sporze wokół zatwierdzenia polskiego KPO (Świat w powiększeniu/PR24)

- Nie będzie zgody na bezceremonialne ingerencje UE w wewnętrzne sprawy Polski - zaznaczył. - Nie można zgadzać się na presję zarówno polityczną, gospodarczą, jak i ideologiczną, która ma miejsce. Sprawa KPO to tylko wierzchołek góry lodowej, ta presja jest obecna na różnych polach - zwrócił uwagę europoseł PiS.

Pytany o stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, stwierdził, że "brak porozumienia z Polską byłby dla niej katastrofą". - Szefowa KE wie, że nie może tej sprawy przegrać, także teraz również w jej osobistym interesie jest to, żeby rozmowy z Polską zakończyły się sukcesem - skomentował. Odniósł się też do przyszłości politycznej przewodniczącej. - Jeżeli von der Leyen poważnie myśli o drugiej kadencji, to musi się porozumieć z Polską - stwierdził. 

Europoseł nawiązał też do działań Angeli Merkel, która opowiada się za zażegnaniem sporu UE z Polską. - Kanclerz Angela Merkel głosi potrzebę porozumienia z Polską. Wiąże się to z tym, że odchodzi. Merkel chce zostawić po sobie wizerunek polityka, który starał się godzić i słuchać, a nie stosować presję i siłę - ocenił Czarnecki.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 04.11.2021

Godzina: 19:33

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem