more_horiz

Co zrobi Rosja w związku z kryzysem migracyjnym? Budzisz: otwiera sobie możliwości działania w różnych kierunkach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 20:35
- Rosja tradycyjnie otwiera sobie możliwości działania w różnych kierunkach. Może mieć zarówno wpływ na eskalację napięcia, jeśli uzna to za korzystne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/@Straz_Graniczna

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Konsultacje telefoniczne dotyczyły obecnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Rzecznik rządu federalnego poinformował, że Angela Merkel poprosiła Władimira Putina o wywarcie wpływu na reżim w Mińsku, odpowiedzialny za kryzys migracyjny.

1200 angela merkel pap.jpg
Merkel po rozmowie z Putinem: wykorzystywanie migrantów w wojnie z UE jest nieludzkie i nieakceptowalne

 - Moskwa może zaproponować swoją misję celem deeskalowania. Wreszcie, może traktować to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej jako swojego rodzaju zasłonę dymną przed akcją innego rodzaju. Może być to test wytrzymałości i odporności państwa polskiego. Te wszystkie drogi Rosja może jednorazowo sprawdzać i zastanawiać się, w którą stronę pójść i jaką podjąć decyzję - ocenił dziennikarz.        

Posłuchaj
24:36 PR24_mp3 2021_11_12-19-33-16.mp3 Marek Budzisz o reakcji Rosji na sytuację na granicy polsko-białoruskiej ("Świat w powiększeniu") 

Gość audycji odniósł się również do tego, że USA ostrzegają UE, że Rosja może planować inwazję na Ukrainę.

- Wydaje się, że tu mamy do czynienia z jakościowo inną sytuacją. Niewiele jeszcze wiadomo. Te informacje pojawiły się w USA już na początku ubiegłego tygodnia. W kilku dziennikach opublikowano zdjęcia satelitarne koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Okazało się to nie do końca potwierdzone dlatego, że strona ukraińska dementowała to, mówiąc, że wywiad wojskowy nie zauważył szczególnych ruchów. Rosjanie są cały czas obecni na granicy i to w znacznej liczbie - przypomniał Budzisz.      

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Marek Budzisz (ekspert ds wschodnich, Tygodnik "Sieci")

Data emisji: 12.11.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem