X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Umowa koalicyjna w Niemczech. Prof. Madajczyk: trudna do ocenienia, bo pada dużo deklaracji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 21:00
- Układ koalicyjny jest dość trudny do oceniania także dlatego, że jest w nim z jednej strony bardzo dużo deklaracji o konieczności liczących zmian w dotychczasowej polityce, konieczności nadania nowej dynamiki, której wcześniej brakowało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk. Gościem "Świata w powiększeniu" była również Olga Doleśniak.          
Koalicja rządząca w Niemczech przedstawiła wiele planów
Koalicja rządząca w Niemczech przedstawiła wiele planówFoto: suehling/shutterstock

Po kilku tygodniach negocjacji partnerzy z SPD, FDP i Zielonych porozumieli się w sprawie umowy koalicyjnej. Nowym rządem w Niemczech pokieruje socjaldemokrata Olaf Scholz, który zastąpi Angelę Merkel.

Wybór niemieckich władz skomentował prof. Piotr Madajczyk.

- Niewątpliwie na puls dla niemieckiej polityki to jest to, że umiano stosunkowo szybko i sprawnie stworzyć koalicję, po raz pierwszy włączając do niej trzy partie, które musiały się dogadać. Od tej strony to dobrze świadczy o kulturze politycznej, pragmatyzmie, bo koalicja zapewne dojdzie już do skutku - ocenił.

Posłuchaj
26:13 PR24_mp3 2021_11_29-19-33-04.mp3 Goście audycji o umowie koalicyjnej w Niemczech ("Świat w powiększeniu") 

Jednym z zapisów w umowie koalicyjnej jest kwestia federalizacji UE. Do tematu odniosła się Olga Doleśniak.- Postulat federalizacji wspólnoty europejskiej, doprowadzenie do czegoś, co nawet nie jest nazywane super-państwem europejskim, ponieważ to jest sformułowanie wytrych. Co ciekawe

liberałowie, którzy bardzo silnie wpłynęli na wątek dotyczący federalizacji, który znalazł się w umowie koalicyjnej, oni nawet wprost mówili w swoim programie wyborczym przed wyborami do Bundestagu, kilka miesięcy temu, że oni nie chcą super-państwa europejskiego, tylko chodzi im o związkowe państwo europejskie. Pozostaje pytanie, czy ta subtelna różnica jest do wychwycenia - zastanawiała się Doleśniak.          

Umowa koalicyjna partii liczy 177 stron i musi zostać jeszcze zatwierdzona na konwencjach partyjnych SPD, FDP i Zielonych. Zgodnie z założonym scenariuszem, Olaf Scholz ma zostać mianowany kanclerzem między 6 a 10 grudnia.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Goście: prof. Piotr Madajczyk, Olga Doleśniak

Data emisji: 29.11.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp

Czytaj także

"Wybija się federalizm". Doleśniak-Harczuk o nowej koalicji w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:13
- O socjaldemokratach (SPD) i Zielonych mówi się jak o siłach wiodących do federalizacji Europy. Natomiast głównym aktorem, który przebił się ze swoją narracją w tej umowie koalicyjnej są liberałowie (FDP) - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk publicystka "Nowego Państwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka umowa koalicyjna. Sakiewicz: chcą federalizacji Europy, mamy to teraz wyraźnie napisane

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 11:50
- Niemcy w nowej umowie koalicyjnej przyznali się do tego, co nie było jawne za czasów kanclerz Angeli Merkel, ona była zręczniejsza, robiła to samo, ale tego nie ogłaszając - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń