more_horiz

"Efekt pewnego procesu". Jarosław Wojtas o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 20:03
- To jedna z odsłon tego spektaklu, który prezydent federacji rosyjskiej przedstawia na potrzeby wewnętrzne - o kryzysie na granicy z Białorusią mówił w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Wojtas (politolog, ekspert do spraw międzynarodowych, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu).
Tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy znajduje się właśnie teraz na granicy polsko-białoruskiej.
Tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy znajduje się właśnie teraz na granicy polsko-białoruskiej.Foto: TT @Straz_Graniczna

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było prawie 1,4 tys. prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Jak poinformowała Straż Graniczna, wczoraj granicę Polski z terytorium Białorusi próbowało nielegalnie przekroczyć 47 migrantów. W okolicach Mielnika grupa 28 osób siłowo forsowała granicę. W polskich funkcjonariuszy rzucano kamienie. Strażnicy graniczni i żołnierze Wojska Polskiego byli oślepiani. 

Sytuację na polsko-białoruskiej granicy skomentował dr Jarosław Wojtas. Jak wskazał ekspert do spraw międzynarodowych, "cały czas mamy do czynienia z poważnym napięciem i sytuacją kryzysową".

- Sprawia ona, że tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy znajduje się właśnie teraz na granicy polsko-białoruskiej - zaznaczył. - Wśród nich są również moi studenci i moje studentki - dodał.

"Efekt pewnego procesu"

- To co jest w tym momencie kluczem, to to, że ta sytuacja trwa od wielu miesięcy i trzeba na nią spojrzeć jako na efekt pewnego procesu - ocenił. - Z jednej strony jest on jedną z odsłon tego spektaklu, który prezydent federacji rosyjskiej przedstawia na potrzeby wewnętrzne, czyli swoich wyborców, a z drugiej strony po to, żeby wywrzeć presję na Zachodzie - zaznaczył. 

Podkreślił, że "musimy też jednak patrzeć na to jako czynnik zagrożenia bezpieczeństwa naszego kraju".

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
28:06 PR24_mp3 2021_12_26-19-30-37.mp3 Dr Jarosław Wojtas: prezydent Rosji przedstawia spektakl, aby wywrzeć presję na Zachodzie (Polskie Radio 24)

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Łukasz Sobolewski  

Gość: dr Jarosław Wojtas (politolog, ekspert do spraw międzynarodowych, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu).

Data emisji: 26.12.2021

Godz. emisji: 19.31


ZOBACZ TAKŻE: Anna Michalska o hejcie jaki spływa a SG

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem