more_horiz

Pekin kreuje "nowego człowieka". Prof. Mierzejewski: przez Chiny toczy się kampania antycelebrycka

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 20:19
- Pekin próbuje mobilizować społecznie ludzi, żeby uwierzyli w to, że Chiny będą w wielkie, by nakręcili gospodarkę popytem wewnętrznym. Motywuje się tych ludzi przez kampanie polityczne - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Dominik Mierzejewski o konflikcie litewsko-chińskich oraz polityce Komunistycznej Partii Chin
Prof. Dominik Mierzejewski o konflikcie litewsko-chińskich oraz polityce Komunistycznej Partii ChinFoto: Shutterstock/Daniel Fung

Od kilku miesięcy trwa napięcie na linii Litwa-Chiny. Ma to związek z podkreślaniem przez Wilno odpowiedzialności Chin za prześladowania mniejszości ujgurskiej oraz zapowiedzi utworzenia przedstawicielstw Tajwanu na Litwie i Litwy na Tajwanie. Konflikt przeniósł się na wyższy poziom polityczny - Pekin podjął działania, które mają wpływ na relacje chińsko-unijne. 

Prof. Mierzejewski zwrócił uwagę na konsekwencje, które mogą dotknąć Europy. - W kontekście globalnych łańcuchów dostaw, kwestia reakcji niemieckich kół gospodarczych na tę sytuację i zagrożenia wycofania inwestycji z Litwy jest bardzo poważnym, kolejnym kryzysem w Unii Europejskiej - podkreślił kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich.

W audycji mowa była również o najważniejszych sprawach dotyczących Chin w 100. rocznicę istnienia Chińskiej Republiki Ludowej, także w kontekście ograniczania przez świat zachodni wpływów koncernu Huawei i represjach wobec chińskich celebrytów przez tamtejsze władze jak np. wobec twórcy Alibaby Jacka Ma. O planach partii komunistycznej na najbliższy czas i kreowaniu nowoczesnego Chińczyka na potrzeby wzrostu gospodarczego w kraju.

Czytaj także:

Posłuchaj
25:30 PR24_mp3 2021_12_28-19-33-26.mp3 Prof. Dominik Mierzejewski o chińskich konfliktach w Europie i na świecie ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Dominik Mierzejewski (UŁ)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina: 19.33

st  

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem