more_horiz

Prof. Grosse o szczycie OBWE: propozycje Rosji kosztem naszego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:35
- Rosja najwyraźniej chciała odwrócić bieg rzeczy, który ocenia jako niekorzystny dla swoich interesów, i powrócić do sytuacji z 1997 r., sprzed poszerzenia NATO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
Zbigniew Rau podczas spotkania OBWE
Zbigniew Rau podczas spotkania OBWEFoto: Źródło: Twitter/@MSZ_RP

W Wiedniu odbyło się posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Od 1 stycznia jej pracami kieruje Polska, a przewodniczącym OBWE jest minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Na spotkaniu omawiano sytuację zw. z Ukrainą i eskalowaniem napięcia przez Rosję.

Rosja jest rozczarowana rozmowami w ramach OBWE. Natomiast Stany Zjednoczone po spotkaniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu chwalą polską inicjatywę odbudowy dialogu w sprawie bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Rozmowy w Wiedniu oficjalnie zainaugurowały roczne przewodnictwo Polski w ramach OBWE. Stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksandr Łukaszewicz oświadczył, że podczas spotkania w Wiedniu Moskwa przedstawiła swoje propozycje dotyczące bezpieczeństwa, ale - jak dodał - nie otrzymała satysfakcjonującej ją odpowiedzi.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse komentował trwające rozmowy. - Póki co ultimatum Rosji, choć niektórzy mówią też o szantażu, nie zostało przez NATO i Stany Zjednoczone przyjęte […]. To dobrze w związku z interesem Polski czy państw bałtyckich i Europy Środkowej, którą Rosja chciała szantażować na rzecz odzyskania wpływów nie tylko w stosunku do Ukrainy, ale oczekiwała także wycofania pewnych wojsk i instalacji NATO z państw członkowskich paktu, które przystąpiły do niego po 1997 r. Te żądania odbywały się kosztem naszego bezpieczeństwa - stwierdził.

Jak dodał ekspert, Rosja chciała powrócić do układu sił w Europie sprzed 1997 r. - Tu nie chodziło o Ukrainę czy Gruzję, ale cały nasz region. Te oczekiwania dla nas były bardzo niekorzystne, oznaczałyby mniejsze lub większe pogorszenie bezpieczeństwa - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
25:55 PR24_mp3 2022_01_13-19-33-10.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o rozmowach w ramach OBWE ws. polityki Rosji

Czytaj także:

Rosja wysuwa żądania nierozszerzania NATO na wschód. Zgromadziła też około 100 tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą i może ich użyć do agresji. 

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem