Polska proponuje koncesje na paliwa z Rosji. Prof. Zajączkowski: dobry, rzeczowy pomysł

- Pomysł minister Moskwy warty jest przedyskutowania i też pokazuje, że Polska wysuwa bardzo konkretne, i co najważniejsze, realne do wprowadzenia w życie instrumenty - powiedział w PR24 prof. Kamil Zajączkowski, Dyrektor Centrum Europejskiego UW, komentując propozycję wprowadzenia systemu a'la ETS na kupowanie surowców od Rosji. - Bardzo dobry i słuszny pomysł i w tym kierunku polska dyplomacja i ministerstwo energetyki powinny iść - podkreślił prof. Kamil Zajączkowski.

2022-05-07, 20:37

Polska proponuje koncesje na paliwa z Rosji. Prof. Zajączkowski: dobry, rzeczowy pomysł
Prof. Zajączkowski ocenia, że pomysł wprowadzenia systemu koncesji na zakup paliwa od Rosji jest dobrym i słusznym. Foto: Mindscape studio/ Shutterstock

Polska proponuje projekt sankcjonowania importu surowców energetycznych z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2. - Opłata byłaby zgodna z zasadą sprawiedliwości, czyli im więcej ktoś sprowadza surowców z Rosji, tym więcej płaci. Mechanizm ten miałby mobilizować państwa do zwiększenia swoich ambicji i tempa derusyfikacji" - mówiła szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas posiedzenia Rady Ministrów Energii UE.

- To propozycja bardzo konkretna, bardzo rzeczowa, która nie jest wzięta z powietrza i która odwołuje się do znanych w Unii rozwiązaniach, a a Unia lubi takie sprawdzone rozwiązania wprowadzać w życie - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW. - Sądzę, że była to z jednej strony próba nacisku na Węgry, a z drugiej - pokazywanie, że jeżeli nie uda się zrobić tak, by 27 państw nie handlowało z Federacją Rosyjską, to zróbmy tak, by zdecydowana większość nie handlowała, ale te, które handlują - niestety, za błędy polityczne, za opieszałość [płaciły] - wskazał gość "Świata poglądu".

Zapłaćmy za błędy

Podkreślając, że sankcje na paliwa rosyjskie powinny obejmować jak najwięcej państw, a każdy wyjątek może "w dłuższej perspektywie posłużyć Putinowi i jego spółce", dlatego Polska i kraje bałtyckie powinny naciskać na Węgry, rozmówca Polskiego Radia 24 przypomniał, że Viktor Orban "nic nie zrobił od 2014 roku, by zmniejszyć uzależnienie" od rosyjskich paliw, a za "błędy polityczne i i geostrategiczne" powinien zapłacić.

Zdaniem dyrektora CEUW, "Unia Europejska powoli, ale jednak wyciągnęła wnioski po 2008 roku". - W 2008 roku UE nic nie mogła zrobić Putinowi, bo ten doskonale wiedział, że Europa jest uzależniona gazowo i energetycznie. To nie problem w podpisaniu umowy z jakimś państwem bliskowschodnim, chodzi o całą infrastrukturę energetyczną. Putin doskonale wiedział, że tej infrastruktury nie ma, a tę infrastrukturę buduje się średnio dziesięć lat - wskazał. 

REKLAMA

Karta negocjacyjna Polski

- Pomysł minister Moskwy warty jest przedyskutowania i też pokazuje, że Polska wysuwa bardzo konkretne, i co najważniejsze, realne do wprowadzenia w życie instrumenty. Jeszcze jeden, dwa takie pomysły i Polska powinna to mieć na stole negocjacyjnym. Bardzo dobry i słuszny pomysł i w tym kierunku polska dyplomacja i ministerstwo energetyki powinny iść - podkreślił prof. Kamil Zajączkowski.

Posłuchaj

Prof. Kamil Zajączkowski o polskim pomyśle dotyczącym sankcjonowania surowców rosyjskich w ramach UE: pokazuje, że Polska wysuwa bardzo konkretne, i realne do wprowadzenia w życie instrumenty ("Świat w powiększeniu"/ PR24) 24:49
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj także:

REKLAMA

Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę (P Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę (PAP)

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Kamil Zajączkowski (dyrektor Centrum Europejskiego UW)

Data emisji: 7.05.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 19.33


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej