more_horiz

Artur Żak: reżim Putina zrobił najwięcej dla wzmocnienia Zachodu i NATO

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 21:00
- Putin rozpoczął tę wojnę żeby bronić Rosji przed rozszerzającym się NATO. To było opisane w żądaniach Rosji przedstawionych UE, NATO i USA w grudniu 2021 r. Jeśli Finlandia przystąpi do paktu, Putin będzie miał NATO praktycznie na przedmieściach Petersburga - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Żak, dziennikarz Radia Lwów.
Od 2014 roku, czyli rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz aneksji Krymu, Finlandia i Szwecja zacieśniły współpracę z NATO.
Od 2014 roku, czyli rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz aneksji Krymu, Finlandia i Szwecja zacieśniły współpracę z NATO.Foto: Shutterstock

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia zamierzają przystąpić do NATO. Prezydent i premier Finlandii złożyli deklarację ws. gotowości państwa do wstąpienia do Sojuszu. Wkrótce w tej sprawie decyzję ma podjąć Szwecja.

Artur Żak komentował działania podjęte przez Szwecję i Finlandię w celu przystąpienia do NATO. Jak zaznaczył, większość mieszkańców Ukrainy podchodzi pozytywnie do tej idei przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednocześnie, jak zaznaczył, jest to przyjmowane z rozbawieniem, ponieważ Putin rozpoczynając wojnę z Ukrainą pod hasłami walki z ekspansją NATO, w istocie poważnie wzmocnił północną flankę paktu. - Putin i jego reżim zrobił najwięcej dla wzmocnienia Zachodu i NATO - stwierdził Artur Żak.

Gość audycji komentował sytuację na froncie na Ukrainie. - Wydaje się, że ta wojna będzie miała swoje fazy i nie skończy się przez najbliższe lata - ocenił.

- Nie ma osoby, która by wierzyła, że Putin zadowoli się tylko dwiema pseudorepublikami. Faktycznie w 2014 mogła być taka nadzieja, ale w tej chwili widzimy, że w Chersoniu zaczyna się spis ludności. Tak było przed referendum na Krymie w 2014 r. Władza kolaboracyjna Chersonia już wystąpiła z wnioskiem o przyłączenie do Federacji Rosyjskiej, Kreml powiedział, że takie decyzja może podejmować tylko naród, wiec automatycznie poinformowano o spisie ludności - dodał gość audycji.

Posłuchaj
25:22 PR24_mp3 2022_05_14-19-33-07.mp3 Artur Żak o wejścieu Finlandii i Szwecji do NATO (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Powołana przez Rosję administracja w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dąży do przyłączenia regionu do Rosji poprzez fałszywe referendum, wbrew woli mieszkańców sprzeciwiających się rosyjskiej władzy - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Powołanie prorosyjskich władz w większości ukraińskich regionów poprzez organizację sfałszowanych referendów było prawdopodobnie centralną częścią pierwotnego planu inwazji - dodano.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Artur Żak

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem