more_horiz

Triumf CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii. Prof. Krzysztof Miszczak: zmian w podejściu Scholza do Ukrainy nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 20:30
- Zieloni mają teraz argument, by tworzyć koalicję z każdym, a to bardzo ważny sygnał dla Berlina, ale obecny kanclerz nie zmieni podejścia do wojny na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH, dyplomata z doświadczeniem niemieckim. 
Zwycięstwo CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii. Miszczak: zmian w podejściu do Ukrainy nie będzie
Zwycięstwo CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii. Miszczak: zmian w podejściu do Ukrainy nie będzieFoto: PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Według wyników sondaży po zamknięciu lokali wyborczych w wyborach krajowych w Nadrenii Północnej-Westfalii wygrała partia CDU, która otrzymała 35,9 proc. głosów wyborców (plus 2,9 pkt. proc. w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat). Pokonała ona partię kanclerza Olafa Scholza SPD, która uzyskała poparcie 26,6 proc. elektoratu (minus 4,6 pkt. proc.).

- Powyższe wybory to takie małe wybory federalne mówiące o tym, co może wydarzyć się w najbliższym czasie w Niemczech. To sygnał dla koalicji rządzącej w Berlinie. W Nadrenii Północnej-Westfalii można zobaczyć wszystkie problemy w państwie jak w soczewce. Fenomenalne zwycięstwo osiągnęli Zieloni, którzy podnieśli swój wynik trzykrotnie osiągając wynik 18,1 proc. (zyskując 11,7 pkt. proc.) - powiedział gość PR24.

"SPD i Zieloni bliżej"

Na liberałów (FDP) zagłosowało 5,7 proc. wyborców (minus 6,9 pkt. proc.). Rezultat 5,5 proc. uzyskała prawicowa AfD tracąc 1,9 pkt. proc. Partia "Lewica" z wynikiem 2,1 proc. nie osiągnęła progu wyborczego. Pozostałe partie uzyskały łącznie 6,2 proc. głosów wyborców.

- Gdybyśmy teraz zastanowili się nad perspektywą utworzenia rządu koalicyjnego, to widać iż bliżej są SPD i Zieloni niż CDU i Zieloni. Wszystko jest reakcją na wydarzenia na Ukrainie, ale też na politykę lawirowania tutaj obecnego kanclerza, wyborcy zdecydowali się zagłosować na to co znają. Po tych wyborach nie dojdzie jednak do żadnej zmiany polityki kanclerza w stosunku do Ukrainy - wyjaśnił prof. Krzysztof Miszczak.

Czytaj także:

Frekwencja wyborcza w wyborach w Nadrenii Północnej-Westfalii do godziny 16-tej była umiarkowana. Udział w głosowaniu wzięło 53,35 procent uprawnionych wyborców - znacznie mniej niż w wyborach w 2017 r. (59 proc.). Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii są uważane za najważniejszy miernik poparcia dla rządzącej Niemcami koalicji SPD-Zieloni-FDP z socjaldemokratycznym kanclerzem Olafem Scholzem na czele.


Posłuchaj
25:10 _PR24_AAC 2022_05_16-19-33-12.mp3 Zwycięstwo CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii. Miszczak: zmian w podejściu do Ukrainy nie będzie ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Krzysztof Miszczak z SGH, dyplomata z doświadczeniem niemieckim

Data emisji: 16.05.2022

Godzina: 19:33 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem