more_horiz

Ukraina się broni. Marcin Mamoń: sytuacja na froncie jest bardzo ciężka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 13:22
- Z ubolewaniem stwierdzam, że w polskich mediach jest mało sensownych analiz sytuacji na Ukrainie. To nie pozwala nam rozumieć tego, co się dzieje i co może stać się za chwilę. Buntuję się przeciwko narracji, w której Ukraina może być tylko zwycięska, nie ma żadnych problemów - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Mamoń, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego".
Wojska ukraińskie na linii frontu w pobliżu Doniecka
Wojska ukraińskie na linii frontu w pobliżu Doniecka Foto: PAP/EPA/STR

Wojska rosyjskie kontrolują większość Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, ale nie całe miasto. Na terenie tamtejszych zakładów chemicznych Azot schroniło się blisko 500 cywilów, w tym ok. 40 dzieci – powiadomił w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Marcin Mamoń komentując sytuację na froncie, zwracał uwagę na różnicę sił oddziałów ukraińskich i rosyjskich. - Zachodnie dane podają, że na 50 tys. pocisków wystrzeliwanych przez stronę rosyjską Ukraińcy są w stanie odpowiedzieć 5-6 tys. Dysproporcję w technice militarnej widać gołym okiem. To, że Rosjanie kilometr po kilometrze idą naprzód, świadczy o tym, że sytuacja na froncie jest bardzo ciężka (…). Problem jest taki, że broń bardzo często nie dociera na front, jest problem z wyszkoleniem rezerw ukraińskich, są także problemy z elementarnym wyposażeniem - komentował.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Uwierzyliśmy, że w momencie, gdy Ukraina zaczęła wojnę, i z czego się cieszymy, dzielnie się broni, zmieniła się ona w stu procentach. Ukraina się zmieniła i będzie się zmieniać, ale to jest państwo, które wcześniej było przeżarte korupcją i fatalnie zarządzane, także przez oligarchów. Musimy sobie zdawać z tego sprawę, żeby móc skutecznie pomagać Ukraińcom (…). System korupcyjny, który przez lata funkcjonował na Ukrainie, nie skończył się w dniu wybuchu wojny - dodał gość audycji.

Jak podkreślał gość audycji, ma to wpływ na obecną sytuację na froncie. - Nie wystarczy walczyć i zginąć, trzeba walczyć skutecznie, a żeby to robić, trzeba mieć czym walczyć i potrafić to robić. Tego jeszcze po stronie ukraińskiej nie obserwujemy - stwierdził Marcin Mamoń.

Posłuchaj
25:42 PR24_mp3 2022_06_13-11-33-55.mp3 Marcin Mamoń o sytuacji wojsk ukraińskich (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Wojskom rosyjskim nie udało się przejąć kontroli nad trasą Lisiczańsk-Bachmut, która ma kluczowe znaczenie. Jednak znajduje się ona pod ciągłym ostrzałem.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marcin Mamoń

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 11.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także