more_horiz

"Rosjanie urządzają tam rzeź". Korespondent wojenny o sytuacji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 20:17
- Rosjanie zasypują pociskami artyleryjskimi linię frontu. Próbują zmasakrować wojska ukraińskie. Jest to natężenie ostrzału artyleryjskiego, jakiego Europa nie widziała od II wojny światowej. Rosjanie korzystają ze swojej przewagi i urządzają Ukraińcom rzeź - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, korespondent TVP World na Ukrainie.
Tomasz Grzywaczewski powiedział, że sytuacja w wielu miejscach frontu jest ciężka z uwagi na ostrzał Rosjan
Tomasz Grzywaczewski powiedział, że sytuacja w wielu miejscach frontu jest ciężka z uwagi na ostrzał RosjanFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość wynosi 1 miliard dolarów, w tym dodatkową artylerię i rakiety przeciwokrętowe. Zapowiedział też kolejną transzę pomocy humanitarnej w wysokości 225 mln dol.

Potrzebny sprzęt

Tomasz Grzywaczewski podkreślił, że pomoc Zachodu jest niezbędna do skutecznej obrony i kontrataku Ukraińców. - Ukraina przygotowała dokładną liczbę sprzętu wojskowego, który jest niezbędny do wygrania wojny. To nie są szokujące liczby. To wszystko jest absolutnie w zasięgu NATO - powiedział.

- Z ust żołnierzy usłyszałem dzisiaj, że jeżeli otrzymają takie uzbrojenie, to nie tylko utrzymają swoje pozycje, ale będą w stanie przejść do kontrofensywy. Te liczby to nie propaganda, ale realna ocena sytuacji - podkreślił.

Gość Polskiego Radia 24 zaznacza, że Rosjanie bezwzględnie wykorzystują swoją przewagę w liczbie amunicji i ostrzeliwują każdy metr kwadratowy, nie licząc się z domami czy cywilami. Z tego powodu Ukraińcom konieczny jest odpowiedni sprzęt. - Ten sprzęt umożliwi Ukrainie skuteczną obronę i wypieranie wojsk rosyjskich. Na większości linii frontu jest bardzo trudna sytuacja. Trwa pojedynek artyleryjski. Problem polega na tym, że Rosjanie mają znacznie więcej amunicji. Są w stanie razić na odległość nawet 70 km, podczas gdy Ukraińcy mają zasięg do 30 km - powiedział.

- Rosjanie zasypują pociskami artyleryjskimi linię frontu. Próbują zmasakrować wojska ukraińskie. Jest to natężenie ostrzału artyleryjskiego, jakiego Europa nie widziała od II wojny światowej. Rosjanie korzystają ze swojej przewagi i urządzają Ukraińcom rzeź - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
17:42 PR24_mp3 2022_06_15-19-41-56.mp3 Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Ukrainie (Świat w powiększeniu)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Tomasz Grzywaczewski (TVP World, korespondent na Ukrainie)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 19.34

dz

Zobacz także

Zobacz także