Kiedy Polska otrzyma środki z KPO? Prof. Krasnodębski: ta gra będzie trwała do końca
- Organizacja sądów nie należy do kompetencji UE, ale powołując się na zupełnie niezdefiniowaną praworządność, można stawiać każde żądanie. Nikt nigdy nie powiedział, na czym, zdaniem Komisji Europejskiej, miałby polegać ten idealny stan - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.
2022-07-14, 20:27
W opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w UE Komisja Europejska zaleca, aby w Polsce zostały rozdzielone funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Prof. Zdzisław Krasnodębski komentował dyskusją wokół kwestii praworządności i reformy sądownictwa w Polsce. - Nasze Ministerstwo Sprawiedliwości, politycy i europosłowie wskazują, że w innych krajach jest to inaczej zorganizowane, a związki między polityką a wymiarem sprawiedliwości są nawet bliższe, jednak są to argumenty, które nie oddziałują, przynajmniej na tych dwoje komisarzy, panią Jourovą i pana Reyndersa. Trochę inne stanowisko widzieliśmy u przewodniczącej Komisji, pani von der Leyen, która szukała jakiegoś porozumienia. Powoływanie się na kompetencje i traktaty straciło jakąkolwiek moc przekonywania - stwierdził.
Europoseł ocenił, że wobec Polski będą wysuwane kolejne zastrzeżenia dotyczące reformy sądownictwa. - Przypuszczam, że ta gra będzie trwałą do końca. Nie spodziewam się żeby pieniądze rzeczywiście do Polski popłynęły, takim strumieniem, który miałby znaczenie. Za tymi pieniędzmi idą też zobowiązania, oprócz kamieni milowych praworządności, także inne. Cześć z nich jest sensowna, ale jest nam narzucona - stwierdził gość audycji.
- Cały wielki program odbudowy wzmocni Komisję Europejską To sprawdzenie, monitorowanie, ingerowanie bardzo mocna w życie gospodarcze krajów członkowskich. Tzw. praworządność jest tu doskonałym instrumentem by tę ingerencję w sprawy polskie podtrzymywać, niezależnie od tego jak oceniamy naszą reformę sądownictwa, ja nie oceniam jej entuzjastycznie - mówił prof. Krasnodębski.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozdziale raportu poświęconym Polsce KE wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa" i przypomniała, że polski Trybunał Konstytucyjny "wydał kolejne orzeczenia bezpośrednio kwestionujące prymat prawa unijnego, przepisy traktatów UE i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski
Data emisji: 14.07.2022
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA