more_horiz

Represje na Białorusi. Ekspert OSW: strategią Łukaszenki jest utrzymywanie ludzi w strachu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 20:47
Aleksander Łukaszenka postawił na siłowików i sektor bezpieczeństwa, ponieważ nie miał innego wyjścia. Zaufał ludziom, którzy nie potrafią nic innego, niż podsłuchiwać i zatrzymywać. (...) Sytuacja na Białorusi dalej będzie toczyła się w kierunku utrzymywania ludzi w strachu. To na obecną chwilę jedyna strategia Łukaszenki - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Kłysiński.
Kamil Kłysiński: strategią Łukaszenki jest utrzymywanie ludzi w strachu
Kamil Kłysiński: strategią Łukaszenki jest utrzymywanie ludzi w strachuFoto: Andrei Bortnikau/Shutterstock

Sąd w Homlu na Białorusi skazał dziennikarkę TVP Irynę Słaunikawą na pięć lat łagru za rzekomą "organizację protestów" oraz za "kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym". O tej sprawie, a także o innych represjach na Białorusi opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jak wskazał, obecnie represjom nie są poddawani liderzy czy też osoby najbardziej znane, ponieważ ci albo już wyjechali za granicę, albo otrzymali wieloletnie wyroki, które odsiadują. - Mówiąc metaforycznie, to już jest rozpędzona lokomotywa i trudno zatrzymać te kilkaset tysięcy ton - skomentował.

Jak dodał, białoruski system "żyje z represji i trzyma się na represjach". - To jak sprzężenie zwrotne - Aleksander Łukaszenka postawił na siłowików i sektor bezpieczeństwa, ponieważ nie miał innego wyjścia. Zaufał ludziom w tak zwanych pagonach, którzy nie potrafią nic innego, niż podsłuchiwać i zatrzymywać - wskazał.

Represje na Białorusi

Ekspert powiedział ponadto, że sektor bezpieczeństwa i jego organy - Komitet Bezpieczeństwa Państwowego czy Główny Urząd do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją - są na Białorusi "uprzywilejowaną klasą oraz filarem państwa".

- Oni funkcjonują w ramach terroru. Aleksander Łukaszenka ich potrzebuje, a oni potrzebują jego. Łukaszenka nie może tej machiny zatrzymać, ponieważ nie ma innego pomysłu na państwo, a oni nie pozwolą tego zatrzymać, ponieważ poczują się mniej przydatni - wyjaśnił.

Kamil Kłysiński ocenił ponadto, że sytuacja na Białorusi dalej będzie toczyła się w kierunku utrzymywania ludzi w strachu. - To na obecną chwilę jedyna strategia Łukaszenki - skomentował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
25:09 PR24_mp3 2022_08_05-19-33-36.mp3 Kamil Kłysiński: strategią Łukaszenki jest utrzymywanie ludzi w strachu ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 05.08.2022 r.

Godzina: 19.33

ng

Zobacz także

Zobacz także