Hanna Radziejowska: Niemcy nigdy o wolność nie walczyli, oni tę wolność otrzymywali od innych
- Ostatnie pół roku jest bardzo ważne w odkrywaniu tego, co Niemcy wiedzą i co Niemcy pamiętają, ponieważ wróciły pytania: Co dla Niemców znaczy pokój? i co dla Niemców znaczy "nigdy więcej wojny?" - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego).
2022-08-31, 20:36
W nocy z wtorku na środę zmarł ostatni przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow. Polityk, który był jedynym prezydentem w historii sowieckiego imperium, miał 91 lat. W 1990 roku został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla za działania na rzecz zakończenia zimnej wojny.
W Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska zapytana o to, co sentyment do Gorbaczowa mówi o Niemczech, stwierdziła, że należy to odczytywać w kontekście sentymentu do pojednania z Rosją. - Myślę, że warto zobaczyć te reakcje. Są one bardzo nasycone sentymentem za pojednaniem z Rosją, bo właśnie w ten sposób należy odczytywać sentyment za Gorbaczowem - mówiła gość PR24.
Dodała, że "szczególnie w rocznicę powstania Solidarności słowa różnych polityków, a zwłaszcza Olafa Scholza, który pisze komentarze, o tym, że właśnie dzięki niemu (Michaiłowi Gorbaczowowi - przypis red.) upadł komunizm, brzmią paradoksalnie". - Myślę, że szczególnie dla nas Polaków brzmi to kuriozalnie. Łączy się to z brakiem pamięci oraz niewiedzą o Solidarności - powiedziała Hanna Radziejowska.
"Niemcy o wolność nie walczyli, Niemcy tę wolność otrzymali od innych"
- To wszystko dotyka polskiego doświadczenia, jak i doświadczenia Europy Środkowo-Wschodniej - podkreśliła. - My widząc teraz to, co dzieje się na Ukrainie, jak Ukraińcy walczą o swoją wolność, mamy przed sobą właśnie te doświadczenia walki o naszą wolność. Przecież cały dwudziesty wiek jest nasycony wysiłkiem zbrojnym, cywilnym, aby tę wolność osiągnąć - wyjaśniła.
REKLAMA
Zaznaczyła, że "Niemcy o wolność nie walczyli, Niemcy tę wolność otrzymali od innych". - Dziś to napięcie w kulturze pamięci odczytujemy w kontekście wojny na Ukrainie i niewiedzy Niemców. Jest to tak właściwie kompletne pominięcie, nieświadomość, niechęć do poznawania historii Polski, Ukrainy, naszego regionu i patrzenie na Rosję - powiedziała gość PR24.
Jej zdaniem "ostatnie pół roku jest bardzo ważne w odkrywaniu tego, co Niemcy wiedzą i co Niemcy pamiętają". - Obecnie wróciły pytania: Co dla Niemców znaczy pokój? I co dla Niemców znaczy "nigdy więcej wojny?". A warto podkreślić, że te pytania zadają nie tylko publicyści i nie jest to spór tylko wewnątrz Niemiec, a są to pytania, które stawiają różni wielcy historycy - mówiła Hanna Radziejowska.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego w Berlinie)
Data emisji: 31.08.2022
Godzina: 19:33
REKLAMA
nj
Polecane
REKLAMA