W jaki sposób eksperci wyliczyli polskie straty wojenne? Współautor raportu dr Tomasz Luterek wyjaśnia
- Licząc straty, z kilku przeliczników wybraliśmy ten najniższy tak, by raport był najbardziej obiektywny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Luterek, prawnik, politolog i rzeczoznawca, który brał udział w pracach zespołu skupiającego się na przedstawieniu kwoty reparacji wojennych.
2022-09-01, 20:20
W zaprezentowanym 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie raporcie, Polska określiła straty wyrządzone przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej na równowartość ponad 1,3 biliona dolarów. Do raportu w audycji odniósł się jego współautor, który zajmował się "tłumaczeniem wartości przeszłej na wartość dzisiejszą".
- W przypadku takich dóbr jak obiekty infrastruktury technicznej, mosty czy koleje, jesteśmy w stanie obliczyć, ile kosztowało wyprodukowanie i stworzenie tego typu elementów, bierzemy cenniki ówczesne dla lat 30. i 40., określając ich wartość w ówczesnym pieniądzu i przenosimy na dzień dzisiejszy. To przeniesienie czyli waloryzacja może mieć różny wymiar, można np. przyjąć koszty wybudowanie obiektu dzisiaj, czyli ile kosztowałby dziś np. wiadukt - powiedział dr Tomasz Luterek.
Kwota reparacji wojennych. "Bardzo intuicyjne rozwiązanie"
Jak dodał, metoda, jaka została przyjęta przy opracowywaniu raportu o reparacjach, to "przejście na dolara". - Mamy więc sierpień 1939 r, mamy ówczesną złotówkę, znamy kurs i przechodzimy na dolara, ten ma z kolei ciąg inflacyjny więc wchodzimy na dzisiejszą datę i wtedy możemy przejść na złoty. To bardzo intuicyjne rozwiązanie, a dziś jednak dolar nadal jest walutą rezerwową, poza tym większość traktatów reparacyjnych była wyrażana właśnie w dolarach - mówił gość PR24.
Raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas wojny został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu, od września 2017 r., Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców: historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych oraz 10 recenzentów.
REKLAMA
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Tomasz Luterek (prawnik, politolog, rzeczoznawca, brał udział w pracach zespołu dotyczących reparacji wojennych)
Data emisji: 01.09.2022
REKLAMA
Godzina: 19:33
REKLAMA