Miliardy z UE trafią do Polski. "Odrobiliśmy lekcję z COVID-u"
- Polska wykazała się tu innowacyjnością i przedsiębiorczością. Polski rząd zorganizował jako pierwszy taką inicjatywę. W jakimś sensie Polska przez to na tym korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski (Res Publica, Visegrad Insight) o przyznaniu przez Komisję Europejską pomocy finansowej krajom dotkniętym powodzią.
2024-09-19, 21:40
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że Unia przekaże 10 miliardów euro państwom nawiedzonym przez powódź. W czwartek spotkała się we Wrocławiu z szefami rządów Polski, Czech, Słowacji i Austrii.
Wojciech Przybylski wyjaśniał, że środki te w obecnym budżecie unijnym przeznaczone są na budowę dróg, kanalizacji, budynków użyteczności publicznej. - Te środki są w pewnym stopniu wykorzystywane przez nasze kraje (…), jednak wiele z nich pozostaje niewydatkowanych - zaznaczył.
Posłuchaj
Jak dodał, Polska wykazała się inicjatywą, występując o te fundusze. - Znajomość ścieżki, chęć wykorzystania takiej pomocy, zgłoszenie się jako pierwszy kraj w kolejności po taką pomoc to lekcje, która Polska odrobiła z COVID-u, kiedy to za rządów PiS nasze zgłoszenie i inicjatywa były bardzo spóźnione i środki pomocowe wpłynęły późno. To też kwestia pewnego doświadczenia, którym dysponuje premier Tusk i jego ekipa, znajomości procedur i sposobów realizacji interesu narodowego w ramach UE - zauważył.
Jak mówiła Ursula von der Leyen, nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków. - Unia będzie z wami w miesiącach i latach potrzebnych na odbudowę i naprawy po tej katastrofie - zapewniała szefowa Komisji Europejskiej. Sfinansować odbudowę po katastrofie ma przede wszystkim Fundusz Solidarności, z którego może być odbudowywana infrastruktura, oraz Fundusz Spójności. Kraje członkowskie mają otrzymać fundusze i potem wykorzystać je na inwestycje.
Premier Donald Tusk powiedział po spotkaniu, że każde z państw przedstawi Komisji plan odbudowy zalanych terenów. - My także w Polsce będziemy prezentowali program odbudowy wszystkich terenów popowodziowych, tak aby wszyscy dotknięci tą katastrofą mieli pełne wsparcie - zadeklarował. Mówił również, że uzgodnienie stanowiska w sprawie unijnej pomocy zajęło 45 minut.
Szef kancelarii premiera Jan Grabiec poinformował w mediach społecznościowych, że spośród kwoty 10 miliardów euro połowa przypadnie Polsce.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: Wojciech Przybylski (Res Publica, Visegrad Insight)
Data emisji: 19.09.2024
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
REKLAMA