Polska prezydencja w Radzie UE. Prof. Zajączkowski: przypada w trudnym czasie turbulencji

- Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w trudnym czasie turbulencji i zmian na całym świecie. Chodzi o początek prezydentury Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, agresję Rosji na Ukrainę, sytuację na Bliskim Wschodzie - powiedział prof. Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

2025-01-03, 22:10

Polska prezydencja w Radzie UE. Prof. Zajączkowski: przypada w trudnym czasie turbulencji
Premier Donald Tusk przemawia podczas gali otwarcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Unia Europejska pod przewodnictwem Polski

1 stycznia Polska objęła półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Prezydencja w Radzie UE jest sprawowana rotacyjnie przez wszystkie państwa Wspólnoty. Polska sprawuje prezydencję po raz drugi od czasu przystąpienia naszego kraju do Unii. "Europa ma szczęście, że to Polska w tym trudnym czasie będzie pełniła prezydencję", powiedział premier Donald Tusk. A szef Rady Europejskiej Antonio Costa podkreślił, że Polska przejmuje stery Unii Europejskiej w "najlepszym możliwym momencie".

Posłuchaj

Prof. Kamil Zajączkowski o polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (Polskie Radio 24/Świat w powiększeniu) 17:25
+
Dodaj do playlisty

- Polska dzisiaj stoi przed wieloma wyzwaniami i ten kontekst polityczny i sytuacja geopolityczna jest dużo bardziej skomplikowana niż kiedy Polska obejmowała pierwszy raz przewodnictwo w 2011 roku - ocenił prof. Kamil Zajączkowski.

Jak dodał, "Unia Europejska jest dzieckiem globalizacji i multilataralizmu, czyli takiej współpracy w ramach organizacji międzynarodowych". - A dzisiaj mamy do czynienia na pewno ze spowolnieniem procesów globalizacyjnych. Dzisiaj przede wszystkim mamy stosunki dwustronne, które  - można powiedzieć kolokwialnie - rządzą stosunkami międzynarodowymi, czyli te fundamenty, na których Unia opierała się przez ostanie 30 lat chwieją się - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Kryzys w Niemczech i Francji wyzwaniem dla UE

Prof. Zajączkowski zwrócił też uwagę na kryzys w dwóch najważniejszych państwach UE, czyli w Niemczech i Francji. - Te dwa państwa są w gigantycznym kryzysie gospodarczym i potencjały gospodarcze tych dwóch państw są osłabione. One rzutują i wpływają na pozycję całej Unii Europejskiej, także niestety w kontekście gospodarki światowej - podkreślił. Zdaniem gościa audycji "musimy przede wszystkim przezwyciężyć kryzys ekonomiczny w tych dwóch państwach. - Dzisiaj Europa zostaje niestety w tyle, jeśli chodzi o konkurencyjność, jeśli chodzi o siłę gospodarczą - dodał prof. Zajączkowski.

REKLAMA

Czytaj także:

***

AudycjaŚwiat w powiększeniu
ProwadzącyMichał Strzałkowski
Gość: Prof. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie na Uniwersytecie Warszawskim.)
Data emisji: 03.01.2025
Godzina emisji: 20.42


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej