"Bucza - nieopowiedziane historie" - walka z rosyjską dezinformacją w Ameryce Łacińskiej

- To ci zwykli ludzie rosyjską propagandę niszczą w pył. Świadkowie tych wydarzeń oddali nam nieocenioną przysługę. Ten człowiek, który pierwszego dnia, kiedy może wyjść, który jest straumatyzowany, bierze telefon i, robi takie nagranie, jest bohaterem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Kaczorowski historyk z Uniwersytetu Łódzkiego, współautor filmu "Bucha - los relatos que faltan".

2025-01-05, 14:55

"Bucza - nieopowiedziane historie" - walka z rosyjską dezinformacją w Ameryce Łacińskiej
Kadr z filmu "Bucha - los relatos que faltan". Foto: Martí Noticias / You Tube

Film "Bucha - los relatos que faltan", czyli "Bucza - nieopowiedziane historie" opowiada o tragedii mieszkańców Buczy na Ukrainie i jest skierowany do odbiorców w Ameryce Łacińskiej. Film był nominowany do nagrody Emmy Awards.

W pierwszych dniach kwietnia 2022 r. Rosja wycofała z Kijowszczyzny jednostki 34 i 35 Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, gwardię narodową oraz dwie dywizje spadochronowe, które okupowały okalające stolicę Ukrainy tereny przez ponad miesiąc, a świat obiegły doniesienia o potwornych mordach dokonanych na mieszkańcach takich miejscowości jak Bucza, Irpień i Hostomel. Szacuje się, że tylko w tej pierwszej miejscowości mogło zostać zamordowanych ponad 400 cywilów.

Posłuchaj

Dr Łukasz Kaczorowski o rosyjskiej zbrodni w Buczy (Świat 24) 38:54
+
Dodaj do playlisty

Od początku strona rosyjska wypierała się popełnienia tych zbrodni, twierdząc, że zwłoki zostały w celach propagandowych podrzucone przez ukraińskie siły zbrojne. Kłamstwo to zostało szybko obalone dzięki zdjęciom satelitarnym tego terenu.

To, że mordu na cywilach dokonano w czasie rosyjskiej okupacji, potwierdziły również dochodzenia przeprowadzone przez serwis zajmujący się dziennikarstwem śledczym Bellingcat, a także niezależne media rosyjskie, jak Mediazona i The Insider.

REKLAMA

Pomimo jednoznacznych wniosków wynikających z ustaleń kolejnych instytucji rosyjski aparat propagandowy mnożył kolejne wersje okoliczności śmierci cywilów z Buczy. Oprócz wytłumaczenia z podrzuceniem ciał przez ukraińską armię pojawiały się informacje, że zwłoki należą do Ukraińców kolaborujących z Moskwą i zamordowanych za to przez rodaków, a także, że to ofiary ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego.

"Bucza - nieopowiedziane historie" ma dotrzeć z prawdą o tych wydarzeniach do mieszkańców Ameryki Łacińskiej, którzy są często celem rosyjskiej dezinformacji dotyczącej przyczyn i przebiegu wojny w Ukrainie.

Dr Łukasz Kaczorowski mówił także o bieżącej sytuacji na Ukrainie i możliwych sposobach na zakończenie konfliktu lub wstrzymanie działań wojennych. - Celem głównym państwa rosyjskiego nie jest zdobycie jednej czy drugiej wioski, czy miasteczka, terytorium Rosja ma dosyć, ale jest nim doprowadzenie do ogromnego przekształcenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Musimy pamiętać, że jeżeli doprowadzimy do jakiegoś tymczasowego rozwiązania, to po kilku latach, na co wszystko wskazuje, będziemy mieli dogrywkę - mówił gość audycji.

Zobacz także:

***

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMarcin Pośpiech
Gość: dr Łukasz Kaczorowski (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 5.01.2025
Godzina emisji: 13.06

Polskie Radio 24 / ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej