more_horiz

Partnerstwo Wschodnie. Co łączy, a co dzieli członków unijnej inicjatywy?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 21:56
– Partnerstwo Wschodnie tworzy sześć bardzo różnych krajów, które mają rozmaite interesy i priorytety współpracy z Unią Europejską. Nie wszyscy deklarują jako swój cel integrację ze Wspólnotą – powiedział Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Stopień ambicji każdego z tych państw jest także różny. Niektórzy są zainteresowani pogłębieniem współpracy, a dla innych ważne są kwestie ekonomiczne lub prestiżowe – dodał ekspert.
Audio
  • 15.05.19 Wojciech Konończuk: nikt chyba nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie jak rozwijać Partnerstwo Wschodnie.
Przedstawiciele państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego oraz unijni urzędnicy podczas konferencji w Brukseli
Przedstawiciele państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego oraz unijni urzędnicy podczas konferencji w BrukseliFoto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

W Brukseli odbyły się rozmowy na temat dziesięciolecia Partnerstwa Wschodniego, czyli inicjatywy dotyczącej współpracy Unii Europejskiej z sześcioma państwami byłego Związku Radzieckiego: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją oraz Armenią, Azerbejdżanem i Białorusią.

Konferencja zakończyła się deklaracją, w której stwierdzono m.in., że "Partnerstwo Wschodnie jest inicjatywą, która przynosi korzyści wszystkim stronom, ale wyzwania przyszłości wymagają reform”.

Program Partnerstwa Wschodniego, zainicjowany przez Polskę i Szwecję, został zainaugurowany przed 10 laty na szczycie w Pradze. Kraje współpracujące z UE w ramach Partnerstwa w różny sposób podchodzą do stosunków ze Wspólnotą.

Dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii to - jak deklarują te kraje - etap na drodze do pełnej integracji europejskiej. Z kolei Azerbejdżan, Armenia i Białoruś widzą w Partnerstwie Wschodnim szanse na wzmocnienie i rozwój stosunków gospodarczych.

Więcej na temat idei i funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego w całej rozmowie z Wojciechem Konończukiem. Zapraszamy do jej wysłuchania.

Magazyn "Świat w powiększeniu" prowadził Piotr Pogorzelski.

PAP/Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 19.47

Zobacz także

Zobacz także