more_horiz

Prof. Artur Roland Kozłowski: Rosja realizuje swoją aktywność siłą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 20:35
- Rosjanie nie wypracowali innego rodzaju państwa niż te, podporządkowane sile i ekspansji. Putin zaczynał w KGB, nie ma więc co liczyć na rozwiązywanie problemów Rosji w sposób pokojowy, np. poprzez transformację gospodarczą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
Trwa przerzut rosyjskich oddziałów do Kazachstanu
Trwa przerzut rosyjskich oddziałów do Kazachstanu Foto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

Żołnierze Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym strzegą obiektów strategicznych w Kazachstanie. Informując o tym biuro prezydenta nie ujawniło, o jakie obiekty chodzi. 

Wojska państw sojuszniczych zostały poproszone o pomoc przez prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. Według rosyjskich mediów, w Kazachstanie jest ponad 2600 żołnierzy z państw należących do organizacji. Przy czym Rosja kontynuuje przerzut wojsk do Kazachstanu.

Prof. Artur Roland Kozłowski komentował sytuację w Kazachstanie. - Władcy państw byłego Związku Radzieckiego widzą, że muszą się bronić przed swoim społeczeństwem, prósząc o pomoc wojska rosyjskie. To przypomina nam agresję na Czechosłowację i Węgry (…) wiemy, że nie chodzi tu o siły pokojowe, ale o to, by każdy z tych dyktatorów mógł wbrew swojemu społeczeństwu liczyć na pomoc Putina - zauważył.

Gość audycji zwracał także uwagę na sposób uprawiania przez Rosję polityki zagranicznej oparty na wywoływaniu przez nią konfliktów. - To państwo doszło do tego, że realizuje swoją aktywność siłą, nie tylko w stosunku do państw z nią graniczących - podkreślał.

- W sprawie Ukrainy USA i UE mówią jednym głosem, ze kontynuacja agresji na Ukrainę spotka się ze stanowczymi i bolesnymi dla Rosji konsekwencjami (…). Mam wrażenie, że Zachód jednak czegoś się uczy, teraz mamy stanowcze wypowiedzi, to duża zmiana w stosunku do zeszłego roku, gdy ceną za to, że prezydenci USA i Rosji rozmawiają, było zniesienie sankcji nałożonych na Nord Stream 2. Dziś mowa jest o możliwej likwidacji tego gazociągu, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę - dodał ekspert.

Posłuchaj
24:49 PR24_mp3 2022_01_09-19-33-26.mp3 Prof. Artur Roland Kozłowski o relacjach Rosja - Zachód (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

2 stycznia w Kazachstanie rozpoczęły się demonstracje przeciwko podwyżkom cen gazu. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy. Służby porządkowe otrzymały rozkaz strzelania do każdego, kto nie podporządkuje się wezwaniom funkcjonariuszy.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: prof. Artur Roland Kozłowski

Data emisji: 09.01.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także