more_horiz

Spotkanie szefów dyplomacji ws. Ukrainy. "Wszyscy są w pełnej gotowości"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 20:55
Olga Doleśniak-Harczuk na antenie Polskiego Radia 24 podsumowała spotkanie szefów dyplomacji USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Ekspert przekazała, że pomiędzy państwami trwają bardzo intensywne konsultacje. Jak dodała, wszyscy są w pełnej dyplomatycznej gotowości.
Spotkanie dyplomatów ws. Ukrainy. Wszyscy są w pełnej gotowości
Spotkanie dyplomatów ws. Ukrainy. "Wszyscy są w pełnej gotowości"Foto: PAP/EPA/KAY NIETFELD / POOL/

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w czwartek odbył ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji spotkanie, którego przedmiotem było potencjalne zagrożenie Ukrainy rosyjskim atakiem.

Olga Doleśniak-Harczuk powiedziała, że na konferencji prasowej po spotkaniu polityków Antony Blinken podkreślał, że każde przekroczenie granicy Ukrainy byłoby agresją. Sekretarz stanu odniósł się tym samym do słów prezydenta USA Joe Bidena, który wcześniej stwierdził, że rodzaj ewentualnych sankcji przeciwko Rosji będzie zależał od skali agresji wobec Ukrainy.

Ekspert wskazała, że z kolei niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapewniała o tym, że aktualnie trwają bardzo intensywne konsultacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami, w których uczestniczy także Francja. Jak wskazała, w zasadzie wszyscy są w pełnej dyplomatycznej gotowości.

Stanowisko dyplomatów ws. Ukrainy

Olga Doleśniak-Harczuk zwróciła także uwagę na fakt, że na konferencji padło pytanie o to, czy dostarczanie broni przez Brytyjczyków na Ukrainę nie przyczynia się do eskalacji konfliktu, a nie do jego deeskalacji. Jak relacjonowała, Antony Blinken wyraził zdumienie i odparł, że Ukraińcy mają prawo to tego, aby się bronić i przesłana amunicja właśnie temu służy.

Jak dodała ekspert, wśród części niemieckich środowisk panuje przekonanie, że niedostarczanie broni Ukrainie jest podejściem moralnym.

Posłuchaj
25:11 PR24_mp3 2022_01_20-19-32-58.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o postawie Niemiec w obliczu sytuacji na Ukrainie ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 19.33

ng

Zobacz także

Zobacz także