more_horiz

Wielka ofensywa Rosjan w Donbasie. Gen. Komornicki: może nas czekać największa bitwa XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 20:37
- Jeżeli dowództwo ukraińskie przyjmie tę strategię, którą próbuje narzucić dowództwo armii rosyjskiej to może nas czekać największa bitwa XXI wieku - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.
gen. Leon Komornicki
gen. Leon KomornickiFoto: PR24

Jak ustaliła amerykańska stacja CNN przy użyciu narzędzi geolokalizacji na podstawie nagrania zamieszczonego w mediach społecznościowych, "duża kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych zmierza w kierunku Donbasu". Na nagraniu widać kolumnę wojska w okolicy miejscowości Matwiejew Kurhan w obwodzie rostowskim w Rosji. Pojazdy zwrócone są w kierunku północno-zachodnim, czyli w stronę Donbasu. 

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko ocenił w poniedziałek, że rosyjska ofensywa na Donbas "już się zaczęła". Ostrzegł, że Rosjanie w dalszym ciągu gromadzą siły w tym regionie. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział niedawno portalowi Ukrainska Prawda, że spodziewa się wielkiej bitwy o Donbas. Według jego prognoz rozpocznie się ona od zmasowanego ostrzału, po którym nastąpi atak czołgów i piechoty.

"Istnieje taka możliwość"

Na antenie Polskiego Radia 24 były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Leon Komornicki zapytany o to, czy rzeczywiście czeka nas największa bitwa w XXI wieku, wskazał, że "oczywiście taka możliwość istnieje jeżeli dowództwo ukraińskie przyjmie tę strategię, którą próbuje narzucić dowództwo armii rosyjskiej".

- W przestrzeni publicznej pojawia się narracja, o wielkiej bitwie, do której może dojść na przestrzeni bardzo otwartej, bo między Donbasem, a Dnieprem teren jest wyjątkowo odkryty - powiedział.

Jak ocenił, jest to teren "niedogodny do działań obronnych, a do działań ofensywnych doskonale się nadający". - Tam można bowiem rozwinąć ten potencjał uderzeniowy armii rosyjskiej - wskazał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:56 Komornicki.mp3 Gen. Leon Komornicki: między Donbasem, a Dnieprem teren jest wyjątkowo odkryty (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 20.06


jb

Zobacz także

Zobacz także