more_horiz

Prof. Bogdan Musiał: partnerstwo Niemiec z Rosją jest zakończone

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 21:30
- To sytuacja wymusiła zmianę polityki Niemiec, dotychczasowa została totalnie zdyskredytowana, do tego dochodzi niemiecka opinia publiczna, która coraz bardziej krytykuje politykę Scholza. Wygląda na to, że SPD zmienia i dopasowuje politykę zagraniczną do zadań koalicjantów i opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk.
Prof. Bogdan Musiał skomentował w PR24 ostatnie wystąpienie kanclerza Scholza w kontekście dotychczasowej polityki Niemiec wobec Rosji
Prof. Bogdan Musiał skomentował w PR24 ostatnie wystąpienie kanclerza Scholza w kontekście dotychczasowej polityki Niemiec wobec RosjiFoto: Shutterstock/photocosmos1

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oczekuje "znaków solidarności i determinacji" podczas zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. - Partnerstwo z Rosją, które zostało wyznaczone jako cel strategiczny w 2010 roku, jest "niewyobrażalne" w obliczu agresywnej, imperialistycznej Rosji Putina - powiedział w środę w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz.

"Niemcy muszą zmienić politykę wschodnią"

Prof. Bogdan Musiał komentował postawę Niemiec wobec Rosji przed i po wybuchu wojny na Ukrainie. - Niemcy praktycznie same się rozbroiły. W czasie zimnej wojny Bundeswehra była siłą militarną, jednak za czasów Angeli Merkel Niemcy zostały praktycznie rozbrojone, także przez panią von der Leyen, która ewakuowała się z Berlina do Brukseli - przypominał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Dziś partnerstwo z Rosją jest zakończone, Niemcy muszą zmienić politykę wschodnią. Dotychczas obowiązywała zasada ścisłego sojuszu geopolitycznego, gospodarczego i energetycznego z Moskwą. Scholz kształtował tę politykę, m.in. w czasach Angeli Merkel. To nie jest nic nowego, ta polityka była kontynuacją. Niemcy były głównym partnerem gospodarczym i geopolitycznym Rosji. To, co stworzył Putin, nie powstałoby bez współdziałania Niemiec. To Niemcy zapewniali mu polityczny parasol ochronny. Teraz Scholz ogłosił, że od tego partnerstwa Niemcy odchodzą, i - co bardzo istotne - budują armię - zwracał uwagę gość audycji.

Posłuchaj
25:22 PR24 2022_06_23-19-33-12.mp3 Prof. Bogdan Musiał o polityce wschodniej Niemiec (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Bogdan Musiał 

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także