more_horiz

Nancy Pelosi planuje wizytę na Tajwanie. Hanna Shen: Chiny wysłały prywatne pismo do Bidena w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 20:33
- Informacje o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie wywołują furię w Pekinie. Chiny ostrzegały, że podejmą zdecydowane działania. Z informacji wynika także, że miało zostać wysłane specjalne prywatny pismo do Joe Bidena ze strony chińskiej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka Gazety Polskiej na Tajwanie. 
Hanna Shen: informacje o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie wywołują furię w Pekinie
Hanna Shen: informacje o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie wywołują furię w PekinieFoto: Aaron-Schwartz/Shutterstock

Tematem audycji "Świat w powiększeniu" było narastające napięcie między Chinami a USA.

Prywatne pismo do Joe Bidena

- Jest to napięcie o podróż przewodniczącej Izby Reprezentantów USA na Tajwan. Podróż ta właściwie miała obyć się już w kwietniu tego roku, ale wówczas Nancy Pelosi zachorowała na COVID-19 i tę wizytę przełożono - wyjaśniła Hanna Shen. 

Dodała, że teraz ukazały się informacje prasowe, iż do tej wizyty ma dojść w sierpniu. - Sama Nancy Pelosi nie podaje daty tej wizyty. Natomiast wiemy od jedynego z amerykańskich kongresmenów, że został zaproszony do delegacji z Nancy Pelosi, więc rzeczywiście są takie plany - powiedziała. 

Podkreśliła, że oczywiście te informacje wywołują furię w Pekinie. - Pekin ostrzegł, że podejmie zdecydowane działania. Z informacji wynika także, że miało zostać wysłane specjalne prywatne pismo do Joe Bidena ze strony chińskiej. "Financial Times" pisze, że byłoby ono w bardzo mocnym tonie, że groźby w nim zawarte byłby znacznie silniejsze niż w poprzednich latach, czy poprzednich konfliktach - powiedziała korespondentka "Gazety Polskiej" na Tajwanie. 

- A dlatego wzbudza to w stronie chińskiej taką furię? Dzieje się tak, dlatego że Tajwan nie jest wyspą totalnie od Azji izolowaną i politycy z różnych krajów odwiedzają tę wyspę, tak samo jak tajwańscy politycy wybierają się w różne strony świata (...). Tutaj chodzi również o to, że jest to najważniejszy raną amerykański urzędnik, który od 1997 r. odwiedzi Tajwan - powiedziała gość PR24.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:50 PR24_AAC 2022_07_27-19-37-08.mp3 Hanna Shen: informacje o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie wywołują furię w Pekinie (Świat w powiększeniu/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Świat w Powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Hanna Shen, korespondentka Gazety Polskiej na Tajwanie

Data emisji: 27.07.2022

Godzina: 19.36

nj

Zobacz także

Zobacz także