more_horiz

Napięcia w Górskim Karabachu. Dr Witold Repetowicz wyjaśnia genezę konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 21:07
W Górskim Karabachu znowu słychać eksplozje i strzały. Dr Witold Repetowicz opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o genezie tego konfliktu oraz wyjaśnił, w jaki sposób przekłada się ona na aktualne wydarzenia w tym regionie.
Napięcia w Górskim Karabachu. Dr Witold Repetowicz wyjaśnia genezę konfliktu
Napięcia w Górskim Karabachu. Dr Witold Repetowicz wyjaśnia genezę konfliktuFoto: PR24/AK

W ostatnim czasie w Górskim Karabachu doszło do starć Ormian z Azerami. Władze Azerbejdżanu oświadczyły, że prowadzą antyterrorystyczną operację, a przedstawiciele Armenii i nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu poinformowały o zbrojnej napaści armii Azerbejdżanu.

W obliczu rosnącego napięcia w tym regionie dr Witold Repetowicz opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o genezie tego konfliktu. - Obszar, na którym toczy się spór, był od zawsze regionem ormiańskim. Natomiast po tym, gdy państwo ormiańskie upadło w średniowieczu, to te tereny dostały się w ręce Persów - powiedział. Jak dodał, w tym czasie Ormianie byli wysiedleni w głąb imperium perskiego, natomiast na te tereny byli osiedlani szyici. - Paradoksalnie, było to związane z wojnami imperium safawidzkiego i osmańskiego, które miały charakter częściowo religijny - wskazał.

Napięcia w Górskim Karabachu

Gość audycji dodał, że w końcu XIX w. nastąpiła zmiana percepcji i powstał ruch panturecki, na którego bazie nastąpiło zbliżenie między dzisiejszymi Azerami a Turkami. - W XIX w. te tereny w wyniku wojen persko-rosyjskich zostały z kolei włączone do Imperium Rosyjskiego. W wyniku I wojny światowej, gdy rozpadło się Imperium Rosyjskie i Imperium Osmańskie, miała powstać Armenia. Wtedy też zaczęły się walki o Karabach - zaznaczył.

Jak wskazał, Sowieci - w wyniku układu z Turkami - postanowili, że Karabach zostanie przyłączony do Azerskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, z czym mieszkańcy tych terenów nigdy się nie pogodzili.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:37 PR24_mp3 2022_08_06-19-33-27.mp3 Dr Witold Repetowicz o genezie konfliktu w Górskim Karabachu ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Witold Repetowicz (defence24.pl)

Data emisji: 06.08.2022 r.

Godzina: 19.33

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także