more_horiz

Szczyt B9 z udziałem Joe Bidena. Politolog: demonstracja poparcia USA na rzecz integracji wschodniej flanki NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 20:30
 - Nie ma lepszej gwarancji wspólnoty działań niż wspólnota interesów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. W Warszawie, w obecności prezydenta USA Joe Bidena oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, odbył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. 
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w Warszawie, że jedność NATO, w tym wschodniej flanki, jest kluczowa dla bezpieczeństwa Europy. Amerykański przywódca, który brał udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, podkreślił, że należące do niej kraje wiedzą, o co toczy się wojna na Ukrainie.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał w tym kontekście fakty. - Polska jest największym państwem na wschodniej flance NATO. Sąsiadem agresora i ofiary agresji. Nasze położenie geograficzne powoduje, że jesteśmy niezbędnym obszarem tranzytu wszelkiej pomocy dla Ukrainy. Jesteśmy drugim krajem co do skali pomocy wojskowej dla Ukrainy i pierwszym w zakresie humanitarnym. Polska jest najważniejszym organizatorem presji dyplomatycznej w Europie na rzecz Ukrainy i to wszystko jest skuteczne. Dzieje się to, co Polska proponuje. Chcieliśmy stworzyć koalicję na rzecz dostarczenia czołgów Leopard dla Ukrainy i ta koalicja powstała, opór został przełamany - mówił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 

Czytaj także:

Dodał, że pozycję Polski potwierdziła wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. - Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem Joe Bidena był demonstracją poparcia na rzecz integracji regionalnej wschodniej flanki NATO. Polska odgrywała przy tym główną rolę i wydaje poważne sumy na zbrojenia. W tym roku będzie to 4 proc. PKB. Sprzęt i uzbrojenie kupowane są głównie w USA, które są wiodącym dostarczycielem sprzętu dla Ukrainy. Oznacza to, że dwie największe armie w regionie, polska i ukraińską, będą się posługiwały uzbrojeniem amerykańskim, co ma znaczenie dla logistyki. Wniosek jest z tego taki, że inne armie w regionie będą się standaryzowały pod kątem Polski i Ukrainy. Nie ma lepszej gwarancji wspólnoty działań niż wspólnota interesów - tłumaczył politolog. 

Posłuchaj
25:40 PR24 2023_02_22-19-33-02.mp3 Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu)

 

Bukaresztańska Dziewiątka została utworzona w 2015 roku, po aneksji Krymu przez Rosję.

***

Audycja:  "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (historyk i politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 22.02.2023

Godzina emisji: 19.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także