more_horiz

Wzrost gospodarczy Polski. Ryszard Czarnecki: powinniśmy należeć do G20

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 20:10
- Wzrost gospodarczy Polski, siła polskiej gospodarki, a także sytuacja, która ma miejsce w Europie wschodniej po napaści Rosji na Ukrainę - to wszystko powody, dla których Polska, będąca głównym hubem pomocowym dla Ukrainy, powinna być w G20 - podkreślił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: PR24/AK

W sobotę 9 września w stolicy Indii rozpocznie się szczyt, w którym wezmą udział przedstawiciele 20 największych gospodarek świata.

- Logika gospodarcza naszego regionu, a zwłaszcza Polski oraz logika geopolityczna jest jednoznaczna: im szybciej nastąpi rozszerzenie G20, tym lepiej nie tylko dla szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej czy Bałkanów, ale też jeśli chodzi o uzyskanie elementarnej sprawiedliwości w kontekście Starego Kontynentu. Ale i dla świata byłoby lepiej, żeby G20 zaczęła być znacznie bardziej reprezentatywna - podkreślił Ryszard Czarnecki.

"Pierwsze kroki w tym kierunku już były"

Zdaniem europosła "Polska już powinna być w G20". - Skądinąd minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej prof. Zbigniew Rau już był zapraszany na specjalną strukturę tworzoną przez ministrów spraw zagranicznych krajów G20. A zatem pierwsze kroki w tym kierunku już były - zaznaczył polityk.

Czytaj więcej na i.pl: Rosyjsko-niemieckie wpływy na Polskę trwają od lat. Tak można je dostrzec

- Wzrost gospodarczy Polski, siła polskiej gospodarki, a także sytuacja, która ma miejsce w Europie Wschodniej po napaści Rosji na Ukrainę - to wszystko powody, dla których Polska, będąca głównym hubem pomocowym dla Ukrainy, powinna być w G20. I to nie w dalszej przyszłości, ale w znacznie bliższej - powiedział Ryszard Czarnecki.

Obecnie w skład G20 wchodzą: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, RPA, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania, Włochy oraz Unia Europejska.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:00 PR24 2023_09_08-19-32-53.mp3 Ryszard Czarnecki o G20 (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)
Data emisji: 8.09.2023
Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także