24. Poziom: Powstaje pierwszy polski satelita użytkowy
Na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej konsorcjum złożone z rodzimych firm i instytucji naukowych zbuduje pierwszego polskiego satelitę. SAT-AIS-PL na orbicie znajdzie się ok. 2020 r. W najnowszej audycji 24. Poziom zaproszeni goście odnieśli się do powstającego projektu oraz omówili dotychczasowy wkład Polaków w podbój orbity okołoziemskiej.
2016-04-02, 15:05
Posłuchaj
Sam satelita będzie ważył około 40 kg. O jego zaawansowaniu i złożoności świadczy fakt, że będzie opisywany około 10 tysiącami konkretnych parametrów. Zadaniem SAT-AIS-PL będzie zbieranie informacji z automatycznego systemu identyfikacji statków na potrzeby bezpieczeństwa ruchu morskiego.
– Satelita będzie świadczył usługi i wykonywał misje, z których wpływy pozwolą na jego finansowe utrzymanie na orbicie. Odbiorcami efektów pracy SAT-AIS-PL będą w głównej mierze instytucje państwowe – powiedział dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.
– Dzięki satelicie, nawet poza zasięgiem stacji naziemnych, będziemy w stanie odebrać informacje o nazwach statków, towarów, które przewożą oraz kierunku w jakim zmierzają – dodał dr Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności.
Pierwsza faza powstawania satelity potrwa do 2017 roku i obejmie wykonanie projektu misji i stworzenie architektury poszczególnych podsystemów. W latach 2017-2020 - podczas drugiego etapu - powstanie prototyp systemu i właściwy satelita. Kolejna faza ma zakończyć się w 2022 roku i obejmie wystrzelenie rakiety, która wyniesie go na orbitę, realizację misji oraz sprowadzenie satelity z orbity po zakończeniu misji.
REKLAMA
Koszt satelity wyniesie kilkanaście milionów euro.
Na temat SAT-AIS-PL oraz polskiej obecności w kosmosie mówił również Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.
W audycji nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji ze świata gier i nowych technologii.
Gospodarzami 24. Poziomu byli Kasia Gizińska i Przemek Pawełek.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA