Satelita polskiej konstrukcji poleci w kosmos

Polski "kosmiczny odkurzacz" w kosmosie już w przyszłym roku! O satelicie PW-Sat 2 zbudowanym przez zespół Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej mówił w audycji Czas  Na Naukę Polskiego Radia 24 Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat 2.

2016-11-03, 12:42

Satelita polskiej konstrukcji poleci w kosmos
Wizualizacja satelity PW-Sat 2 z otwartym żaglem deorbitacyjnym. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

03.11.16 Czas Na Naukę: Satelita polskiej konstrukcji poleci w kosmos
+
Dodaj do playlisty

PW-Sat 2 to urządzenie o wymiarach 20x10x10 cm z żaglem deorbitacyjnym, który po rozłożeniu ma mieć 4 metry kwadratowe. Satelita wzniesie się na wysokość ok. 600 km za pomocą amerykańskiej rakiety Falcon 9. Będzie testował mechanizm sprowadzania kosmicznych śmieci do atmosfery, by tam spłonęły.

– To trochę odkurzacz, a trochę narzędzie, by w przyszłości zapobiec katastrofie związanej z lawinowymi zderzeniami wywołanymi na przykład uderzeniem kosmicznego śmiecia w stację kosmiczną – powiedział Dominik Roszkowski.

Dr Zbigniew Kusznierewicz z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej jest mentorem młodych konstruktorów. Cieszy się, że satelita rozpocznie swoją misję już w grudniu 2017 roku. 

– Podpisanie umowy na wystrzelenie naszego satelity w kosmos to super sprawa – podkreślał rozmówca Doroty Truszczak

REKLAMA

Prof. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk uważa, że takie projekty są ważne dla rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce.

– Jeśli nie włączymy się w technologie kosmiczne, to będziemy innym znacznie więcej płacić – mówił prof. Piotr Wolański. – Ten satelita zapoczątkuje kolejne takie projekty i następne będzie już znacznie łatwiej realizować – stwierdził.  

Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak.

Czas na Naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

___________________

Data emisji: 03.11.2016

Godzina emisji: 11.45

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej