Szachy dla niewidomych. "Można widzieć również oczami wyobraźni"
Dwóch inżynierów z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie postanowiło wymyślić sposób na grę w szachy dla osób niewidomych i słabo widzących. Wynalazek powstałby przy użyciu drukarki 3D. O procesie tworzenia i zasadzie działania opowiedział w Polskim Radiu 24 jeden z wynalazców - Wojciech Burzyński.
2017-10-25, 12:00
Posłuchaj
Pomysłodawcą szachów dla niewidomych był Mateusz Chmiel, który chciał aby jego wynalazek został zapamiętany i mógł być użyteczny dla wielu osób. Kiedy dowiedział się o technologii druku 3D, zaczął interesować się możliwościami, jaki daje ten wynalazek. - Na początku zaczął od stworzenia zwykłych figurek. Potem postanowił pójść krok dalej tzn. dostosować je do użytku dla osób z problemami wzroku – tłumaczył współtwórca tego wynalazku.
Będą to więc standardowe szachy z tą różnicą, że pionki zakończone są od spodu wypustkami, które umieszcza się w otworach na planszy. Chodzi o to, żeby sprawdzając ręcznie ustawienie pionków, nie poprzewracać ich wszystkich. Do tego plansza ma komunikować, jaki ruch wykonał właśnie przeciwnik i automatycznie zapisywać przebieg gry, co jest obowiązkiem w tradycyjnych rozgrywkach.
Jak zapewnił Wojciech Burzyński, można widzieć wzorkiem, ale również oczami wyobraźni. - Chcemy stworzyć taki wynalazek, aby osoba niewidoma grając w szachy mogła sobie wyobrazić poprzez dotyk i słuch geometrię całej szachownicy. Dzięki temu będzie mogła znacznie szybciej zorientować się co zmieniło na polu i wykonać kolejny ruch – dodał naukowiec.
Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Artur Wolski
Polskie Radio 24/kawa
___________________
REKLAMA
Data emisji: 24.10.17
Godzina emisji: 22:05
REKLAMA