XFEL. „Światło XXI wieku”

Nazywany jest światłem XXI wieku.  Aby  je zobaczyć trzeba zjechać  3 piętra w dół  do tunelu o długości  około  5 km, gdzie znajduje  się laserowa rura. W niemieckim ośrodku  naukowym DESY pod Hamburgiem,  po wielu latach budowy otwarto  XFEL - laser na swobodnych elektronach do badań m.in. dla biologii, chemii, farmakologii, fizyki i inżynierii materiałowej. O przedsięwzięciu mówił w audycji Czas na Naukę prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego.

2017-10-03, 11:22

XFEL. „Światło XXI wieku”
Zdjęcie ilustracyjne. Fragment mechanizmu lasera.Foto: www.facebook.com/EuropeanXFEL/

Posłuchaj

3.10.17 Prof. Krzysztof Meissner o laserze X-FEL.
+
Dodaj do playlisty

Dzięki szybkim impulsom bardzo energetycznego światła, XFEL pozwoli zajrzeć do wnętrza materii jak nigdy dotąd - na poziomie pojedynczych atomów - i wykonać  bardzo dokładne „filmy” zjawisk tam zachodzących.

Jak podkreślił prof. Krzysztof Meissner, światło to ma niezwykle małą długość fali - rzędu wielkości atomu - i jest promieniowaniem rentgenowskim. - Zwykle takie promieniowanie ma bardzo wiele części i jest bardzo rozproszone. W tym przypadku jest to jedna częstość i jedna faza skierowana w jeden punkt. Natężenie jest takie, jakby 10 tys. lamp rentgenowskich świeciło w jeden punkt – tłumaczył gość.

Dodał, że jest to ważne, ponieważ „jeśli na drodze tego światła umieści się próbkę złożoną – jak wszystko – z atomów - to przeswietlenie powie nam, jak te atomy były ułożone”. – Mówiąc w skrócie - umożliwia nam to stworzenie - klatka po klatce - filmu o bardzo dobrej, atomowej rozdzielczości – stwierdził prof. Meissner.

Odniósł się także do zastosowania XFEL. - Naturalnym zastosowaniem lasera są badania biologiczne, medyczne, badania nad nowymi lekami, interakcjami leków z białkami, z innymi lekami. Jeśli zrozumiemy w jaki sposób na poziomie atomowym pewne procesy przebiegają to będzie można planować leki, enzymy i sprawdzać później, czy rzeczywiście działają tak, jakbyśmy tego chcieli – podsumował.

REKLAMA

W przedsięwzięciu uczestniczyło 12 krajów, w tym Polska. Laser kosztował ponad 1 mld 200 mln euro.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24

REKLAMA

___________________

Data emisji: 3.10.17

Godzina emisji: 11:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej