Polscy naukowcy pracują nad sztucznymi naczyniami wieńcowymi
Sześcioosobowy zespół pod kierunkiem dr inż. Beaty Butruk-Raszei z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem protezy naczynia wieńcowego. O swoich pracach nad sztucznymi naczyniami wieńcowymi mówiła w audycji Czas na Naukę dr inż. Beata Butruk-Raszeja.
2017-10-20, 08:00
Posłuchaj
Ścianki protezy naczynia wieńcowego będą zbudowane z warstw polimerowych, natomiast ostatnia powłoka – zarówno wewnętrzna jak i zewnętrza – będzie pokryta komórkami pobranymi od pacjenta. Zapotrzebowanie na takie sztuczne naczynia wieńcowe jest duże, ponieważ w wielu przypadkach do bypassów nie jest możliwe implantowanie naczynia pozyskanego od chorego. Zdaniem Beaty Butruk-Raszei operacja wszczepienia bypassów nie zawsze wystarczy.
- W sytuacji, gdy pacjent ma chore serce, to często ma też chore pozostałe naczynia krwionośne. Wtedy nie ma skąd pobrać naczynia, by je wszczepić jako bypass. W takim przypadku pozostaje tylko sztuczne naczynie. Największym problemem przy opracowywaniu sztucznych naczyń krwionośnych jest problem wykrzepiania krwi. Na powierzchni materiału po prostu tworzą się skrzepy, wtedy krew nie płynie – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Jak podkreślała badaczka, naczynia krwionośne można podzielić na małe i duże. – W przypadku małych naczyń (poniżej 5 mm średnicy), takich jak wieńcowe, skrzep jest dużym problemem. Każde ludzkie naczynie jest zbudowane z kilku warstw, my te warstwy będziemy chcieli po kolei odtworzyć z materiałów sztucznych polimerowych, które będą od wewnątrz i zewnątrz pokryte komórkami pobranymi od pacjenta. Te komórki będą działać osłonowo, by nie było niepożądanej reakcji organizmu – powiedziała dr Beata Butruk-Raszeja.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.
Polskie Radio 24/IAR
______________________
Data emisji: 19.10.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 22:06
REKLAMA