Wpływ emocji na pamięć. Badania polskich naukowców

Emocje mają wpływ na to, co zapamiętujemy oraz co sobie przypominamy. Badania nad wpływem emocji na pamięć prowadzi m.in. neurobiolog Monika Riegel z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. O swoich pracach mówiła w audycji Czas na Naukę.

2017-10-27, 13:13

Wpływ emocji na pamięć. Badania polskich naukowców
mat. ilustracyjne . Foto: NICHD / flickr / CC BY 2.0

Posłuchaj

26.10.2017 Monika Riegel: „Trudno jest powiedzieć, że smutek i strach wzbudzają w nas identyczne emocje
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała Moniki Riegel, dzięki badaniom możemy poznać jakie struktury mózgu są zaangażowane w procesy zapamiętywania. - Różne emocje odpowiadają różnym strukturom mózgu. Odeszliśmy od rozumienia mózgu, gdzie dany rejon jest odpowiedzialny za daną czynność, teraz patrzymy na mózg jak na skomplikowaną sieć i jak te rejony ze sobą „rozmawiają”. Potwierdza się intuicyjne przekonanie, że lepiej pamiętamy zdarzenie, które wzbudziło w nas silne emocje, ale nie zawsze. Brak jednoznacznych wniosków skłonił nas do dalszych badań, Dużo zależy od rodzaju emocji, czasu między zapamiętywaniem a przypominaniem i skali oddziaływania emocji – powiedziała badaczka.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 potrzeba nam wiedzieć więcej o subtelnych efektach emocji na mózg. – Trudno jest powiedzieć, że smutek i strach wzbudzają w nas identyczne emocje. To nieprawda, więc pomyśleliśmy, że ich wpływ na mózgowe mechanizmy też jest zupełnie różny. By lepiej kontrolować wzbudzanie emocji, stosujemy typowe bodźce jak obrazki i słowa. Stworzyliśmy bazę słów emocjonalnych, która składa się z 3 tysięcy polskich słów – mówiła Riegel.

Struktury pamięci znajdują się w hipokampie i ciele migdałowatym. - Do badań stosujemy funkcjonalny rezonans magnetyczny, który jest nieinwazyjny. Nie mierzymy wtedy zmian aktywności mózgu, tylko zmiany w natlenowaniu krwi, która świadczy o aktywności komórek nerwowych. Metoda pozwala zobaczyć cały mózg, badania pamięci odnoszą się do hipokampu i ciała migdałowatego. Struktury związane z przetwarzaniem emocji stają się ważniejsze dla utrzymania śladu pamięciowego wraz z upływem czasu – wskazywała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Michalski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej