Polska misja w Egipcie. Efekty prac archeologów

Świątynia królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w południowym Egipcie należy do najcenniejszych obiektów światowego dziedzictwa ludzkości. Od początku lat 60-tych XX wieku na tym prestiżowym stanowisku pracuje polska misja archeologiczno-konserwatorska. O wynikach tegorocznego sezonu mówił w programie Czas na Naukę szef ekspedycji archeolog dr Zbigniew Szafrański.

2017-05-11, 12:57

Polska misja w Egipcie. Efekty prac archeologów
Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari. Foto: flickr/a rancid amoeba

Posłuchaj

11.05.17 Dr Zbigniew Szafrański o misji archeologiczno-konserwatorskiej w świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił dr Zbigniew Szafrański, świątynia królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari to obiekt niezwykły, który pnie się pod zbocze wielkiego masywu skalnego i w którym prowadzi się prace od 1961 roku.

- W tym sezonie prowadziliśmy monitoring, bo świątynia wymaga oka konserwatora, egiptologa i archeologa. Zabezpieczaliśmy także sufit dolnej Kaplicy Anubisa, przygotowujemy do publikacji kompleks zespołu królewskiego, pracujemy nad rekonstrukcją kolosalnej rzeźby Hatszepsut, rekonstruujemy też sfinksy – wyliczał gość.

Egipska budowla sakralna zwana "Świątynią Milionów Lat" zbudowana została u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari (Teby) w XV w. p.n.e. przez budowniczego Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Katarzyna Złotnicka-Kobylecka.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 11.05.17

REKLAMA

Godzina emisji: 11:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej