Katolicyzm w Chinach

Watykan chce normalizacji stosunków z Chińską Republiką Ludową. Czy jest szansa, że dojdzie do tego za obecnego pontyfikatu? Od ubiegłego czwartku do poniedziałku Papież Franciszek wizytował w Korei Południowej. Spotkał się z młodzieżą azjatycką, w tym również z Chin. W spotkaniu wzięło udział 6 tys. młodych katolików.

2014-08-21, 19:13

Katolicyzm w Chinach
. Foto: flickr/Remko Tanis

Posłuchaj

21.08.14 Michael Anti: „W przeszłości Chińczycy byli bardziej skłonni wspierać państwa arabskie(…)”
+
Dodaj do playlisty

–Chińska Republika Ludowa nie utrzymuje stosunków z Watykanem, które to oficjalne przedstawicielstwo ma na Tajwanie. Powodem tego jest wyświęcanie biskupów chińskich bez zgody papieża. Partia w Chinach chce mieć monopol na wiarę – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz.

W Chinach działa usankcjonowany przez władzę tzw. Kościół patriotyczny, który pozostaje poza jurysdykcją Watykanu. Watykan uznaje także tych chińskich katolików za część Kościoła, jednak nie uznaje ingerencji władz komunistycznych w sprawy Kościoła.

Chińscy internauci popierają Izrael

Chiny starają się zachować neutralność w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Michael Anti, blogger i specjalista od chińskich mediów społecznościowych zanalizował dane dotyczące tego, w jaki sposób wpływ na opinię publiczną w tej kwestii mają chińskie odpowiedniki Twittera.

– Pierwsze cztery państwa, najbardziej aktywne w chińskich mediach społecznościowych, to odpowiednio Wielka Brytania, Francja, USA i Izrael. Myślę, że Izrael chciał zaistnieć w chińskich mediach społecznościowych w ramach prowadzenia dyplomacji publicznej pod kątem konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dzięki temu w kontynentalnych Chinach większość internautów wspiera Izrael – stwierdził w rozmowie z Tomaszem Sajewiczem Michael Anti.

REKLAMA

Apetyt Chińczyków na kosmos

W ostatnich latach Chińczykom udało się wysłać w przestrzeń kosmiczną pierwszą załogową misję. 19 sierpnia z Centrum Wystrzeliwania Satelitów rakieta „Długi marsz” wyniosła na orbitę okołoziemską polskiego satelitę badawczego Heweliusza.

– Heweliusz jest w kosmosie. Możemy powiedzieć, że część projektu, która dotyczyła uruchomienia Heweliusza na orbicie została zakończona pomyślnie. Po wystrzeleniu, które było niezwykle spektakularne, czekaliśmy z niecierpliwością na pierwszy kontakt z Warszawy. Od początku współpracy ze stroną chińska, jesteśmy pod wrażeniem ich profesjonalizmu – relacjonował Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Tomasza Sajewicza!

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej