Jaki plan modernizacji polskiej armii do 2026 roku?
Członkowie sejmowej komisji obrony narodowej zaakceptowali dokument przygotowany przez MON zawierający ogólne informacje na temat tego, jak do 2026 roku ma wyglądać modernizacja polskiej armii. O kierunkach modernizacji polskiej armii, mówili w audycji Cafe Armia Michał Likowski (Magazyn Raport), Andrzej Kiński (Wojsko i Technika) i Juliusz Sabak (Defence24).
2018-05-12, 10:15
Posłuchaj
Jak zaznaczył Andrzej Kiński, najważniejszym dokumentem dotyczącym modernizacji polskiej armii jest plan modernizacji technicznej zaś to, o czym debatowała w poniedziałek sejmowa komisja obrony, to wstęp do opracowania tego dokumentu.
- Inicjuje to oczywiście procedurę przyjęcia planu modernizacji technicznej, jednak ustawa z 25 maja 2001 roku o modernizacji technicznej i sposobach jej finansowania określa wyraźnie, jaki jest tryb przyjmowania dokumentów planistycznych – tłumaczył Kiński.
Do wyzwań stojących przed resortem obrony mówił odniósł się Juliusz Sabak. - Już w tej chwili widać, że MON wycofało się z wielu programów i zamroziło wiele programów choćby badawczo-rozwojowych, w większości – niestety - programów, w których beneficjentami jest polski przemysł i polskie placówki naukowo-badawcze – zauważył.
Jak dodał, miał na to pływ program Wisła. - Kwota wstępnej wpłaty za program Wisła okazała się 2,5-krotnie większa niż pierwotnie planowano. Te 300 mln zł trzeba było skądś ściągnąć i ściągane są one głównie z polskiego przemysłu. Jakie będą dłuższe skutki Wisły, która się strasznie finansowo rozrosła? Zobaczymy – mówił.
REKLAMA
Michał Likowski podkreślił z kolei, że w Polsce obowiązuje, przyjęty dawno temu, 10-letni okres planistyczny. – Wielu specjalistów stwierdza jednak, że potrzebujemy dłuższej, 20-letniej perspektywy – podsumował.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Agnieszka Drążkiewicz.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
____________________
Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 12.05.18
Godzina emisji: 9:35
Polecane
REKLAMA