100-lecie Biskupstwa Polowego. "Jesteśmy zawsze z żołnierzami i dzielimy ich los"

2019-02-02, 10:00

100-lecie Biskupstwa Polowego. "Jesteśmy zawsze z żołnierzami i dzielimy ich los"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Paweł Kula

W tym roku przypada setna rocznica utworzenia Biskupstwa Polowego w polskim wojsku. O podniosłym wydarzeniu na antenie Polskiego Radia 24 mówili: ks. kpt. mgr Tomasz Paszko i ks. płk. dr Zbigniew Kępa

Posłuchaj

02.02.19 Cafe armia. Duchowni o 100-leciu Biskupstwa Polowego
+
Dodaj do playlisty

Utworzenie przez papieża Benedykta XV Biskupa Polowego w Polsce ogłosił 5 lutego 1919 r. wizytator apostolski ks. Achille Ratti. Pierwszym biskupem wojsk polskich został Stanisław Gall, który nominację otrzymał 8 lutego z rąk tymczasowego naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. W latach 1945-89 w polskim wojsku działał Generalny Dziekanat Wojska Polskiego. W styczniu 1991 r. został przywrócony Ordynariat Polowy WP, biskupem polowym został mianowany ks. prałat Sławoj Leszek Głódź. Obecnie biskupem polowym jest gen. bryg. dr Józef Guzdek, mianowany na to stanowisko 4 grudnia 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.

- Dzieje Biskupstwa Polowego są ściśle związane z naszą narodową historią. Wojna polsko-bolszewicka, druga wojna światowa, w tych wydarzeniach żołnierzom towarzyszyli duchowni - powiedział ks. płk. dr Zbigniew Kępa. Gość programu przypomniał, że kapelani są po to by dzielić los żołnierza, zagrzewać ich do walki i wspierać w niewoli. - Księża bardzo często szli z żołnierzami do więzień i obozów. Mamy 32 duchownych, którzy zostali zamordowani w Katyniu - dodał.

Ks. kpt. mgr Tomasz Paszko zauważył, że prawosławny ordynariat jest w swojej strukturze bardzo podobny do katolickiego. - Po odzyskaniu niepodległości znaleźliśmy się w nowych warunkach geopolitycznych, gdzie ponad 30 proc. ludności stanowiły mniejszości etniczne, narodowe i wyznaniowe. Ci ludzie byli wiernymi obywatelami utworzonego na nowo państwa, a jako żołnierze odznaczali się oddaniem i patriotyzmem - podkreślił duchowny.

Zadaniem Ordynariatu Polowego jest posługa duszpasterska żołnierzom i och rodzinom, pracownikom wojska i innym osobom związanym z WP. Poza Ordynariatem Polowym w WP działają Prawosławny Ordynariat WP i Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz. 

Polskie Radio 24/PAP/jp

------------------------------

Data emisji: 02.02.19

Godzina emisji: 8.37

Polecane

Wróć do strony głównej