X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Cafe Armia". Szkolenie ukraińskich lekarzy z leczenia stresu pourazowego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 08:59
- Chcemy, by przedstawiciele Ukrainy zobaczyli jak wygląda u nas leczenie stresu bojowego. Najlepiej uczyć się przez obserwację - powiedział w Polskim Radiu 24 płk Radosław Tworus, szef kliniki leczenia stresu bojowego. Gościem Polskiego Radia 24 był także Michał Kuroń, psycholog. 
Audio
  • Goście audycji o leczeniu stresu bojowego (Cafe Armia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bumble Dee

Klinika stresu bojowego wspiera żołnierzy, którzy doznali urazów podczas wykonywania swoich obowiązków. Wlicza się do tego również zespół stresu pourazowego (PTSD).

"Pacjenci stopniowo do nas napływali"

- Klinika powstała w 2003 r., by pomagać żołnierzom, którzy pojechali do Iraku i Afganistanu. Taki był cel tej instytucji. Nasi przełożeni wyprzedzili jednak fakty. Ta inicjatywa była strzałem w dziesiątkę. Nie mieliśmy wielu pacjentów, ale stopniowo oni do nas napływali - opowiadał płk Radosław Tworus

1200_wojsko_polskie_TT.jpg
Niemieckie media: Polska to militarna waga ciężka, zabezpiecza wschodnią flankę NATO

- Wiemy jak ciężko było działać na początku naszemu zespołowi. Oprócz wiedzy teoretycznej nie mieliśmy żadnego doświadczenia. Zaczerpnęliśmy go od partnerów amerykańskich, którzy pokazali jak to wygląda u nich. Nie wszystko jednak, co działa u nich, da się przetransportować do naszego kraju. Amerykanie przekazywali nam informacje, natomiast nasz zespół był na Ukrainie, a teraz chcemy, by przedstawiciele Ukrainy zobaczyli jak wygląda to u nas. Mają oni pokryte całkowicie koszty przyjazdu. Najlepiej uczyć się przez obserwację - zaznaczył.

- Najtrudniejszą rzeczą, którą przechodziliśmy, było stworzenie wewnętrznego systemu administracyjnego. Zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce, tworzenie systemu pracy, a także eliminacja nadużywania alkoholu to tylko niektóre problemy do rozwiązania. Złamanie regulaminu także powinno motywować do lepszej pracy - zwrócił uwagę. 

"Braki w diagnostyce i terapii"

- Przez miesiąc byliśmy na wizycie studyjnej, podczas której rekrutowaliśmy uczestników naszego kursu. Nasi ukraińscy koledzy nie bardzo potrafią diagnozować i leczyć PTSD. Chcemy, aby nauczyli się tego bazując na naszych doświadczeniach i aby nie popełniali naszych błędów. Dzięki temu stworzą kompleksową pomoc dla żołnierzy, ale również dla cywili - przyznał Michał Kuroń.

Błaszczak free.jpg
Mariusz Błaszczak: naszym celem jest bezpieczeństwo

- Są tam fachowcy z wykwalifikowaną kadrą, ale nie mają modelu, który my stworzyliśmy. Ewidentnie brakuje tam dobrej diagnostyki i terapii. Naszym ukraińskim partnerom chcemy pokazać praktykę i teorię i chcemy, by wykorzystywali je na bieżąco - dodał.

Jego zdaniem "problem traumy wojennej na Ukrainie jest bardzo duży. Ogromny jest także problem uzależnienia. Personel boryka tam się z powszechnym alkoholizmem. Ogromna część pacjentów ma ten problem. Ukraińcy nie do końca wiedzą jak zorganizować to w ten sposób, by pacjent mógł zająć się swoimi problemami". 

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość:
 płk Radosław Tworus, Michał Kuroń (psycholog).
Data emisji:
 11.01.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cafe Armia". Jak polscy weterani wojskowi przygotowują się do zawodów Invictus Games?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:50
Trwają przygotowania do zawodów dla weteranów Invictus Games w Hadze. 9 maja 2020 roku odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego turnieju, w którym zmierzą się weterani wojskowi, którzy ucierpieli w kraju i na misjach zagranicznych. Opowiadał o nich Jacek Matuszak, który zajmuje się promocją medialną naszej kadry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska przejmuje dowództwo szpicy NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 08:12
Polska przejmuje od 1 stycznia dowództwo tzw. szpicy NATO, czyli sił bardzo wysokiej gotowości, zdolnych do reagowania w przeciągu zaledwie kilku dni. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg dziękuje za wkład we wspólnotową obronę.
rozwiń zwiń